Niewydolność żylna – profilaktyka i leczenie. Jak ustrzec się żylaków i obrzęków?

Są sposoby na to, aby uniknąć niewydolności żylnej, jednak najpierw warto sprawdzić, co jest główną przyczyną jej powstawania. Związane jest to m.in. z uszkodzeniem żył, które transportują krew z nóg do serca. Aby krew mogła płynąć od stóp w górę, konieczne jest, żeby w żyłach sprawnie funkcjonowały zastawki żylne.

Jeśli te zastawki żylne źle funkcjonują, to część krwi zaczynie się cofać, a poprzez to może zalegać w żyłach, rozciągać je i utrudniać im prawidłową pracę. Czym objawia się niewydolność żylna? Na pewno będzie to ból i uczucie ciężkości nóg, obrzęk stóp, mrowienie i drętwienie nóg, a także może pojawić się zespół niespokojnych nóg oraz nocne skurcze mięśni i brązowo – czerwone podskórne przebarwienia. W leczeniu niewydolności żylnej stosuje się leki, terapię uciskową oraz skleroterapię.

Leczenie farmakologiczne

W leczeniu farmakologicznym niewydolności żylnej podaje się leki przeciwzakrzepowe i flebotropowe, które poprawiają pracę naczyń. Jednym z takich leków jest, np. Cyclo 3 Fort. Jest to produkt, który jest wskazany w leczeniu objawów związanych z niewydolnością naczyń żylnych, czyli bólem albo uczuciem ciężkości w kończynach dolnych. Pomocniczo można go również stosować w dolegliwościach związanych z żylakami odbytu.

Terapia uciskowa

W terapii uciskowej stosuje się różnego rodzaju pończochy albo opaski elastyczne. Takie pończochy lub opaski wywierają nacisk nad kostką, a idąc wyżej, jest on coraz mniejszy. To sprawia, że krew może swobodnie przepływać z nóg do serca.

Skleroterapia

Pozostaje jeszcze skleroterapia, która polega na podaniu do żyły leku, który będzie powodował jej mechaniczne podrażnienie, a poprzez to miejscowy stan zapalny, a w konsekwencji dochodzi do zwłóknienia i ich zaniku. Ta metoda sprawdza się w leczeniu małych żylaków, a przy większych konieczne może być leczenie operacyjne. Skleroterapia jest skuteczną i bezpieczną metodą, która ma niskie ryzyko powikłań.