Jak właściwie pielęgnować niwaki?

tropiart - tropi (1).jpg

W ostatnich latach ogrody w stylu japońskim cieszą się dużym i stale rosnącym zainteresowaniem. Styl ten cechuje się stosunkowo niewielką ilością roślin nasadzanych na danym obszarze, ale rośliny te są bardzo starannie pielęgnowane. Przykładem roślin, które doskonale wpisują się w tego rodzaju stylistykę, są niwaki.

Czym cechują się niwaki?

Niwaki to rośliny, których wygląd zbliżony jest do drzewek bonsai. Niwaki sadzone są jednak bezpośrednio w gruncie, a nie w donicach, które cechują drzewka bonsai. Oba typy roślin wymagają jednak przycinania, które ma na celu formowanie drzewka.

Jakie rośliny można z powodzeniem przycinać i formować?

W szerokiej ofercie sprzedaży, w tym dostępnej na stronie: https://www.tropiart.pl/plants/exclusive-bonsai-iglaste-niwaki.html znajduje się liczne gatunki roślin, w tym sosny, jałowce, tuje, cisy i cyprysy.

W jaki sposób należy wykonywać cięcie?

Cięcie niwaków jest niezwykle ważne, ponieważ umożliwia utrzymanie roślin w dobrej kondycji. Poza tym, za jego sprawą można nadać roślinie pożądany kształt. Przycinanie zawsze powinno być wykonywane z należytą uwagą oraz w określonym terminie. Nie może być przeprowadzane w okresie mrozu i chłodu oraz powinno być wykonywane przed intensywnym wzrostem rośliny. W okresie letnim przycinanie roślin może być wykonywane kilkukrotnie.

Czy niwaki należy nawozić?

Zdecydowanie tak. Nawożenie roślin jest niezbędne dla ich zdrowia i optymalnego wzrostu. W szerokiej ofercie sprzedaży stacjonarnej i internetowej dostępnych jest wiele rodzajów nawozów. Warto jednak w tym wypadku wybierać produkty wysokiej jakości, które zawierają w swoim składzie azot, fosfor i potas. Azot zapewnia intensywny wzrost igieł i pędów roślin, fosfor wspiera rozwój korzeni, zaś potas jest odpowiedzialny za optymalny rozwój kwiatów i owoców. Nawożenie powinno odbywać się zgodnie z informacjami podanymi przez producenta nawozu oraz w odpowiedniej fazie wzrostu rośliny. Składniki zawarte w wysokogatunkowych produktach zapobiegają opadaniu igieł oraz zwiększają odporność roślin na niekorzystne warunki atmosferyczne i drobnoustroje chorobotwórcze.