Gdy słońce zbyt mocno grzeje… Jak się przed nim schronić?

Tegoroczna wiosna powitała nas z wyjątkowo gorącymi temperaturami jak na tą porę roku. Grzejące letnie słońce już teraz dało nam się we znaki, a za parę miesięcy będzie go znacznie więcej. W tym okresie bardzo ważna jest ochrona przed promieniami słonecznymi, gdyż mogą mieć szkodliwy wpływ na nasze zdrowie.

Nasze oczy, skóra czy odporność w gorącym okresie wiosenno-letnim są cały czas narażone właśnie z powodu słońca. Istnieje wiele sposobów na to, by schronić się przed jego uciążliwym działaniem – zarówno na zewnątrz jak i w pomieszczeniu – a my przedstawimy te najlepsze z nich.

Na zewnątrz – okulary i filtry

Jeśli zamierzamy przebywać długo na powietrzu to należy wpierw zadbać o odpowiednie środki, by aktywności poza domem nie skończyły się dla nas nieprzyjemnie. Okulary przeciwsłoneczne to jedne z najczęściej wybieranych gadżetów i jest to wybór całkiem słuszny. Pod zaciemnionymi szkłami nie tylko możemy bezproblemowo obserwować otoczenie, ale chronimy również nasze oczy przed zaczerwienieniami, pieczeniem, łzawieniem i ogólnym niszczeniem wzroku. Wartą rozważenia opcją są okulary z dodatkowym filtrem UV, który jeszcze skuteczniej zapobiega przykrym efektom.

Konieczne będą również kremy z filtrem przeciwsłonecznym. Wbrew pozorom nie należy go nakładać tylko w przypadku, gdy nastawiamy się na opalanie z gołą skórą – przy zwykłych czynnościach i w ubraniu również jesteśmy nastawieni na działanie promieni, a zbierający się pot tylko temu sprzyja. Pamiętając o regularnym i warstwowym smarowaniu się na twarzy i reszcie ciała możemy być pewni, że nasza cera pozostanie odporna w nawet najbardziej gorące dni.

W domu – zasłony i rolety

Słoneczne światło wpadające przez okna do pomieszczeń również może mieć negatywne skutki. Długie nastawienie na promienie szkodzi nie tylko zdrowiu, ale też zmniejsza nasze samopoczucie, a samo słońce często przeszkadza w pracy. Powszechnym rozwiązaniem tego problemu jest założenie zasłon, jako że są nietrudne w montażu i łatwe w użytku. Jednak coraz częściej Polacy wybierają rolety.

Rolety często okazują się najbardziej skuteczne, jako że – w porównaniu do zasłon – przepuszczają minimalną ilość światła i są niezwykle przyjazne dla użytkownika pod wieloma względami. Wykonane ze specjalistycznych tworzyw nie nagrzewają się i nie brudzą, zajmują dużo mniej miejsca niż zasłony i mogą być regulowane za pomocą prostego mechanizmu. Jakby tego było mało, w zależności od naszych potrzeb mamy do wyboru różne rodzaje rolet. Mogą być to np. proste rolety ekranowe, zwijane jak kurtyna rolety austriackie, harmonijkowe rolety pilsowane czy oryginalne, coraz częściej używane rolety typu dzień i noc. Budowa tych ostatnich składa się z poziomych, przerywanych pasów, które wyglądem przypominają żaluzję, i pozwala na umiarkowane, eleganckie oświetlenie pokoju.