Jak wybrać mieszkanie o funkcjonalnym rozkładzie wnętrza?

Na rynku nieruchomości znajduje się obecnie wiele mieszkań. Przy poszukiwaniu tego idealnego powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na jego cenę czy lokalizację, ale również na jego rozkład. Jak wybrać lokal wyróżniający się funkcjonalnym rozkładem wnętrza?

Niezależnie od tego, czy chcemy zdecydować się na mieszkanie dla siebie, czy też poszukujemy lokalu na wynajem, należy przeanalizować je także pod kątem jego rozkładu. Dzisiejsze mieszkania oferowane jako nowe inwestycje w Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu oraz w innych miastach w kraju są projektowane coraz lepiej, z naciskiem na komfort, praktyczność oraz estetykę. Warto jednak pamiętać o tym, że nie każde z nich posiada funkcjonalny rozkład przestrzeni.

Mieszkanie, w którym rozkład pomieszczeń nie jest przemyślany, może być przede wszystkim mniej wygodne w codziennym użytkowaniu – przemieszczanie się pomiędzy pokojami może być bardziej kłopotliwe, ich urządzenie może nastręczać więcej problemów. Takie mieszkanie może też mieć niższą wartość od tego, które posiada dobrze rozplanowane wnętrze.

Funkcjonalny rozkład mieszkania – na co zwrócić uwagę?

  • jeśli kupujemy mieszkanie dla siebie, może mieć ono pokoje przechodnie, na przykład salon, gdy kupujemy je na wynajem, najlepiej, aby nie posiadało pokojów przechodnich
  • pokój dzienny powinien znajdować się jak najbliżej wejścia do mieszkania
  • kuchnia powinna być położona w pobliżu pokoju dziennego – w przypadku mieszkań z aneksem kuchennym powinna tworzyć dużą, jasną przestrzeń wraz z pokojem dziennym
  • sypialnia powinna być położona w pobliżu łazienki, najlepiej w innej części mieszkania niż jego strefa dzienna
  • toalety powinny znajdować się również blisko wejścia do mieszkania

Zatem gdy poszukujemy odpowiedniego mieszkania dla siebie albo też na wynajem, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jego rozkład. Mieszkanie o optymalnie zaprojektowanej przestrzeni wnętrza będzie nie tylko bardziej komfortowe w codziennym użytkowaniu, ale również będzie prezentowało sobą większą wartość.