Jakie rękawiczki jednorazowe wybrać?

Rękawiczki jednorazowe wykorzystywane są dziś powszechnie przy okazji wszelkich czynności, przy których wysoki poziom higieny jest konieczny. Rękawiczki takie stosuje się w służbie zdrowia, salonach piękności i salonach tatuażu, ale także w domu, żeby zabezpieczyć swoje ręce przed wpływem szkodliwych substancji. Jakie wybrać?

Rodzaje rękawiczek dostępnych na rynku

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów rękawiczek jednorazowych. Najpowszechniej wykorzystuje się rękawiczki lateksowe. Są one bardzo tanie i można je dostać w niemal każdym sklepie. Bardzo łatwo dopasowują się do kształtu dłoni. Problemem w ich przypadku jest jednak to, że współcześnie coraz więcej osób ma alergię na naturalny lateks. Dlatego też coraz rzadziej sięga się po nie w zawodach związanych z kontaktem fizycznym z ludźmi.

Alternatywą są rękawiczki winylowe albo nitrylowe. Oba typy charakteryzują się dość dużą trwałością i rozciągliwością. Zaletą rękawiczek winylowych jest natomiast niższa cena. Dostępne są one w różnych rozmiarach i kolorach.

Wytrzymałość rękawiczek i poziom ochrony

Rękawiczki jednorazowe powinny jednak przede wszystkim spełniać funkcje ochronne, a w tym celu muszą cechować się odpowiednią wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i odpornością na działania różnych substancji. Zdecydowanie najbardziej wytrzymałe są rękawiczki nitrylowe, które używane mogą być nieraz nawet przez wiele godzin.

Najgorzej wypadają w tym porównaniu rękawiczki lateksowe, które muszą być często wymieniane. Jednak stosunek do wytrzymałości do ceny jest najlepszy w przypadku rękawiczek winylowych. Zapewniają one całkowicie satysfakcjonujący poziom ochrony przy jednocześnie bardzo atrakcyjnej cenie, niewiele tylko wyższej od ceny rękawiczek lateksowych.

Rękawiczki jednorazowe a ekologia

Dla wielu osób ważną kwestią jest też to, jak duży wpływ na środowisko mają produkty jednorazowe. Nie ma co się oszukiwać. Wszystkie dostępne na rynku rękawiczki wykonane są z materiałów, które nie są najbardziej przyjazne dla środowiska. Również pod tym względem najlepiej wypadają rękawiczki winylowe.

Lateks jest materiałem odpornym chemicznie i niewrażliwym na wpływ mikroorganizmów. Jednak nawet w porównaniu z nim nitryl wydaje się być praktycznie niezniszczalny. W środowisku rozkładać będzie się nawet tysiące lat.