Jak zmotywować dziecko do nauki

Czasem przychodzi dzień, kiedy dziecko z grymasem na twarzy oświadcza, że nie zamierza już więcej poświęcać swego wolnego czasu w ciągu dnia na bezsensowną, jego zdaniem, naukę. W takich momentach rodzic musi, oczywiście, uzbroić się w cierpliwość i z pełną wyrozumiałością wytłumaczyć dziecku ewentualne konsekwencje jego decyzji o nieuczeniu się. W takich chwilach zamiast krzyczeć na dziecko i z pretensjami wyrzucać mu, że nie wypełnia swoich codziennych obowiązków, warto ze spokojem podejść do tego tematu i przekonać dziecko, że warto się uczyć nie dla szkoły, oceny czy też nauczycielki, lecz dla siebie, aby wynieść cenną wiedzę na przyszłość.

Dziecko nie chce się uczyć – i co dalej?

W pierwszej kolejności należy znaleźć przyczynę braku chęci dziecka do nauki. Nie wolno natomiast panikować i za wszelką cenę nie należy unosić się honorem w stosunku do dziecka, strasząc je, że jeśli nie będzie się dobrze uczyło, to prędzej czy później wyląduje na ulicy. To jeden z najgorszych sposobów, jakimi można zachęcić kogokolwiek do czegokolwiek. Z dzieckiem należy postępować powoli. Nie wolno również za wszelką cenę porównywać wyników w nauce własnego dziecka do osiągnięć innych dzieci na tym polu, posługując się konkretnymi przykładami. To skutecznie zniechęci je do dalszej nauki i negatywnie odbije się na jego samoocenie, także w przyszłości.

Jak zachęcić dziecko do nauki w pozytywny sposób

Aby zmotywować dziecko do nauki, w pierwszej kolejności należy mu pokazać, że może być ona bardzo interesującym zajęciem, jeśli tylko odpowiednio do niej podejdziemy. Warto w tym celu zabrać swoją pociechę na przykład na ciekawą wycieczkę do interaktywnego muzeum lub też zapisać na dowolne i wybrane wraz z nim zajęcia praktyczne z dziedziny, która najbardziej je interesuje. Nie należy również zanadto wymagać, aby dziecko miało bardzo dobre oceny ze wszystkich przedmiotów, jakie tylko istnieją w jego szkole. Wiedza ogólna jest bardzo ważna, ale najważniejsze jest rozwijanie się w dziedzinie, która najbardziej nas interesuje. To nie jest fizycznie możliwe, aby być najlepszym we wszystkich dziedzinach, jakie tylko istnieją na świecie.

Porządek przede wszystkim

Kolejnym skutecznym sposobem na to, by zachęcić dziecko do wejścia w świat nauki, jest także zadbanie o odpowiednią przestrzeń do jego pracy. Ważne, aby miejsce do nauki być wydzielone, a także spokojne i ciche. Należy też pamiętać o tym, by biurko pociechy przez cały czas utrzymywać w odpowiednim porządku, zachęcając również dziecko do wspólnego regularnego sprzątania. Praca w schludnym i czystym otoczeniu jest bez porównania lepsza niż ciągłe szukanie potrzebnych przyborów do nauki w stercie rozmaitych przedmiotów wątpliwego pochodzenia.