Jak dbać o włosy przedszkolaka? Prawidłowa pielęgnacja w pigułce

Delikatna i wrażliwa skóra dziecka wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jak często myć włosy przedszkolaka i jak wybrać najlepszy szampon? Czy podcinanie końcówek sprawia, że włosy naszego malucha będą szybciej rosły? Sprawdź!

Prawidłowa pielęgnacja włosów i skóry głowy dziecka

Na początku obalimy jeden z najpopularniejszych mitów dotyczących pielęgnacji (nie tylko dziecięcych) włosów: podcięcie końcówek nie sprawi, że zaczną one rosnąć szybciej. Warto jednak co pewien czas zabrać malucha do fryzjera, ponieważ włosy naszych pociech są, tak samo jak nasze, narażone na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych takich jak pył, kurz czy smog.

Rodzice przedszkolaków często zastanawiają się, jak często myć włosy swoim pociechom. To oczywiście sprawa bardzo indywidualna uzależniona od stanu skóry głowy. Mycie włosów co trzy dni pozwoli zachować prawidłową higienę skóry głowy. Jeśli chcesz uniknąć trudnych do rozplątania kołtunów, pamiętaj o rozczesaniu włosów przed kąpielą. Używaj wyłącznie grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami lub szczotek z naturalnym włosiem, które nie wyrywają włosów.

Jak wybrać najlepszy szampon dla dziecka?

Wybór odpowiedniego szamponu dla dziecka ma ogromne znacznie dla kondycji włosów. Unikaj kosmetyków zawierających silikony i sztuczne barwniki, ponieważ mogą one doprowadzić do podrażnień, a nawet chorób skóry głowy. Odpowiednio dobrany szampon powinien nie tylko oczyszczać włosy, ale także pielęgnować i nawilżać wrażliwą skórę głowy. Zwróć uwagę, czy kosmetyk zawiera składniki posiadające certyfikaty naturalności. To znak, że został wyprodukowany wyłącznie ze składników pochodzenia naturalnego – mineralnego, roślinnego lub zwierzęcego. Naturalne szampony dla dzieci zawierają substancje nawilżające, które łagodzą podrażnienia, nie wysuszają skóry głowy i odbudowują jej florę bakteryjną. Dzięki temu są odpowiednie nawet dla skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień.

A po kąpieli…

… czas na suszenie i piękne, kolorowe upięcia! Gorące powietrze z suszarki może jednak negatywnie wpłynąć na kondycję włosów malucha. Po kąpieli delikatnie odciśnij nadmiar wody w ręcznik i, jeśli masz taką możliwość, pozwól, żeby włosy doschły same. Próbując okiełznać bujną dziecięcą fryzurę, pamiętaj, że ciasne upięcia nie służą delikatnym dziecięcym włosom. Zwróć uwagę, jakich akcesoriów używasz. Zrezygnuj z opasek z ząbkami i ozdób posiadających metalowe elementy.

Jakich szamponów używacie do pielęgnacji włosów i skóry głowy Waszych przedszkolaków?