Dlaczego warto korzystać z usług notariusza?

Większość osób dobrze wie, że przy sprzedaży czy kupnie nieruchomości konieczna jest wizyta w kancelarii notarialnej. Jednak jest o wiele więcej sytuacji, które wymagają obecności notariusza. Kiedy udać się do notariusza? Co trzeba przygotować i ile za to zapłacimy?

Kancelaria notarialna – kiedy wizyta jest obowiązkowa?

Ustawodawca przewidział wiele czynności, dla których niezbędna jest forma aktu notarialnego. To m.in. obrót nieruchomościami, intercyza czy założenie spółki handlowej. W takich przypadkach musimy koniecznie udać się do notariusza, inaczej nasze działania będą nieważne.Ale nawet jeśli czynność nie wymaga takiej formy, to warto ją zachować. Dzięki notariuszowi będzie ona potwierdzona i nabierze mocy urzędowej. Dlatego wiele osób decyduje się np. na spisanie testamentu w kancelarii notarialnej. Taki testament o wiele trudniej obalić.U notariusza możemy też potwierdzić różne dokumenty czy podpisy, złożyć oświadczenie, a nawet dać mu do przechowania cenne rzeczy.

Notariusz jako osoba zaufania publicznego

Kancelaria notarialna to urząd. Tu notariusz dokonuje niezbędnych czynności. Jest osobą zaufania publicznego i ma obowiązek zachowania tajemnicy służbowej. Co to oznacza? Wszystko, co powiemy i pokażemy notariuszowi musi on zachować w tajemnicy. Dzięki temu możemy być pewni, że o sprawach, które u niego załatwiamy, nie dowie się nikt inny. Notariusz może być z tego obowiązku zwolniony tylko przed sądem lub w przypadku, gdy uzyskane informacje zagrażają dobru państwa lub osoby prywatnej.

Co przygotować na wizytę u notariusza?

Zanim udamy się do kancelarii notarialnej musimy się umówić na wizytę. Krótko informujemy o sprawie, którą chcemy załatwić. Wówczas zostaniemy poinformowani, jakie dokumenty będą niezbędne. Oprócz nich na wizytę zabierzmy koniecznie dowód tożsamości, który pozwoli notariuszowi nas zidentyfikować. Warto też mieć listę pytań, na które chcemy uzyskać odpowiedzi od notariusza.Pozostaje jeszcze kwestia kosztów czynności notarialnych. W dużej mierze zależą one od rodzaju czynności notarialnych oraz od skomplikowania sprawy. Im trudniejsza sprawa, tym więcej trzeba zapłacić. Jednak notariusz nie może pobrać większej taksy, niż maksymalne stawki określone przepisami.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy notariusz-bydgoszcz.com.pl.