Jak wybrać oświetlenie schodów? Rodzaje, wzory, montaż

Aby używanie schodów było jeszcze bezpieczniejsze i wygodniejsze, warto zdecydować się na ich oświetlenie. Jak wybrać najlepszą metodę oświetlenia schodów?

Rodzaje oświetlenia schodowego

Obecnie Oświetlenie schodów bardzo często wykonuje się za pomocą praktycznych oczek – opraw schodowych, które montowane są w ścianie nad stopniami.

Również można zdecydować się na taśmy LED, które są umieszczane pod stopniami, pod poręczą lub w ścianie za pomocą dedykowanych profili.

Tradycyjną metodą oświetlenia schodów są również kinkiety ścienne montowane nad schodami.

Wzornictwo lamp schodowych

Wybierając odpowiednie oświetlenie schodów, warto zwrócić uwagę na jego wygląd, by pasowało ono do wystroju klatki schodowej.

Oprawy schodowe można kupić w różnych kształtach – okrągłe, kwadratowe, prostokątne, a także w wielu kolorach – czarnym, białym, srebrnym czy złotym. Można więc dobrać je do tradycyjnych i współczesnych aranżacji.

Taśmy z kolei najlepiej wyglądają w nowoczesnych aranżacjach, ponieważ nadają wnętrzom futurystyczny wygląd.

Jak zamontować oświetlenie przy schodach?

Dostępne w sprzedaży oświetlenie schodów można zamontować różnymi metodami zależnie od jego rodzaju.

O oświetleniu schodów warto pomyśleć już przy ich wykonaniu i zamontować puszki do opraw świetlnych. Istnieje też możliwość wykonania montażu natynkowego.

Przy wyborze oświetlenia klatki schodowej warto też pomyśleć o zainstalowaniu czujnika ruchu. Będzie on automatycznie uruchamiał oświetlenie podczas korzystania ze schodów, a potem je wyłączał, oszczędzając prąd.