Czym się kierować wybierając notariusza?

W życiu zawsze może zdarzyć się jakaś sytuacja, która wymagać może podpisania aktu notarialnego. Może to dotyczyć choćby zakupu mieszkania. Na rynku działa wiele kancelarii notarialnych. W każdym większym mieście jest ich przynajmniej kilka. Czym zatem się kierować przy wyborze konkretnego notariusza?

Kim jest notariusz?

Zacząć warto jednak od wyjaśniania w kilku słowach kim jest notariusz i czym się zajmuje. Notariusz to zawód zaufania publicznego. Aby móc go wykonywać należy ukończyć studia prawnicze oraz aplikację notarialną. Praca notariusza polega na sporządzaniu aktów notarialnych, a także dokonywaniu innych czynności notarialnych.

Do kancelarii notarialnej udać można się z różnych powodów. Może być to spisanie umowy kupna-sprzedaży nieruchomości w formie aktu notarialnego, ustalenie rozdzielczości majątkowej czy postępowanie spadkowe. Jak zatem widać, są to sprawy dość poważne. Dlatego wybór notariusza nie powinien być przypadkowy. Na co zatem zwrócić uwagę?

Wybór notariusza – czym się kierować?

Wybierając konkretnego notariusza, pod uwagę wziąć trzeba kilka istotnych elementów. Jednym z nich jest doświadczenie. Warto zatem sprawdzić od jak dawna dane kancelarie działają na rynku. Im dłuższy jest to okres, tym większego doświadczenia trzeba się spodziewać. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że jeśli kancelaria działa na rynku krótko, to wcale nie oznacza, że jej wybór będzie czymś złym.

Dlatego przed decyzją o wyborze konkretnego notariusza warto także zapoznać się z opiniami na temat różnych kancelarii. Takie opinie często bez problemu znaleźć można w sieci. Mogą być one niezwykle pomoce przy podejmowaniu decyzji. Dobrym pomysłem będzie zatem zapoznanie się z nimi.

Jaki koszt czynności notarialnych?

Jasne jest, że wybierając notariusza, większość osób uwagę zwróci także na koszty związane z czynnościami notarialnymi. Kancelarie działają na podstawie różnych cenników. Pamiętać jednak trzeba, że każdego notariusza obowiązują maksymalne stawki, które ustalane są odgórnie. Oznacza to, że koszt czynności notarialnej nie może być wyższy niż ustalona maksymalna taksa notarialna.

Dodać jednak trzeba, że cena nie powinna być tu głównym kryterium wyboru. Najważniejsze powinno być doświadczenie notariusza oraz jakość świadczonych przez kancelarię usług.