Jak rozjaśnić wnętrze mieszkania?

Bardzo popularny styl skandynawski, który rządzi w większości polskich mieszkań, opiera się na zastosowaniu bieli i jasnej kolorystyki. Nic dziwnego – w końcu jaśniejsze wnętrza są przyjemniejsze dla oka i sprawiają wrażenie przestronniejszych.

Jaśniejsze oznacza większe

Tym, co przekonuje większość osób do rozjaśniania zbyt małych lub po prostu ciemnych mieszkań, jest fakt, że chcemy poczuć się w nich bardziej komfortowo. Dlaczego? Pomieszczenia, do których wpada więcej słońca, a zastosowane w nich barwy ścian, mebli czy podłóg są przede wszystkim jasne i stonowane, sprawiają wrażenie większych. Przestronność i dobre oświetlenie mają pozytywny wpływ na nasz nastrój. Wywołują w nas poczucie spokoju i pomagają się zrelaksować. Co więcej, jasne mieszkanie prezentuje się nowocześniej. Taka przestrzeń wydaje się również bardziej uporządkowana, czysta i stylistycznie spójna.

Efekt rozświetlenia uzyskamy poprzez zastosowanie odpowiednich barw. Inspiracje do wyboru mebli, ozdób i kolorów, znajdziemy m.in. na zdjęciach mieszkań urządzonych w stylu skandynawskim. To bardzo popularny sposób aranżowania wnętrz, którego hasłem przewodnim jest lagom, czyli „w sam raz”. Chodzi więc o to, aby nie przesadzać z liczbą elementów wyposażenia, kolorów i dodatków. W tym stylu mile widziany jest umiar i minimalizm.

Odpowiednie oświetlenie

Aby uzyskać wnętrze jasne, a przy tym nieco bardziej urozmaicone, w roli ozdób zastosujmy stylowe, przyciągające wzrok lampy. Jak wiadomo, za pomocą oświetlenia możemy stworzyć odpowiedni nastrój. Sztuczne światło jest też niezbędną częścią naszego życia, dlatego przy wyborze lamp powinniśmy kierować się głównie ich dobrą jakością. Oczywiście równie ważny będzie dla nas ich wygląd, który musi współgrać z resztą wyposażenia. Co więcej, wybierając oświetlenie do domu, musimy pamiętać o zasadzie rozproszenia. Oznacza to, że im bardziej rozproszone światło, tym przyjemniejsza atmosfera i większy stopień funkcjonalności. Dlatego w salonie, sypialni, biurze, pokoju dziecięcym, na korytarzu, w kuchni, oraz łazience – dosłownie wszędzie – zawsze powinno znaleźć się więcej niż jedno źródło światła.

Małe lampki, lampy stojące, kinkiety, oprawy stropowe, albo oprawy typu downlight, są niezbędne w każdym współczesnym domu. Dlaczego? Oprawy dodatkowe to bardzo ważny element budowania nastroju w pomieszczeniu. Pełnią też funkcję czysto praktyczną, zapewniając lepszą widoczność w takich miejscach jak np. blat roboczy w kuchni, czy lustro w łazience. W przypadku salonu i sypialni dodatkową oprawę warto umieścić przy kanapie i łóżku, co umożliwi nam np. wygodne czytanie przed snem. Oczywiście poza oświetleniem dodatkowym, równie ważne jest te główne. Oprawa sufitowa musi być dopasowana do rozmiaru pomieszczenia, tak, aby rzucane przez nią światło docierało do wszystkich kątów, nie pozostawiając żadnych zacienionych miejsc.

Gdzie szukać dobrych jakościowo lamp?

Jeżeli zależy nam na oświetleniu wysokiej jakości, które będzie nie tylko trwałe i efektywne, ale również estetycznie wykonane, szukajmy w Internecie. Sklepy działające online, a przede wszystkim hurtownie, np. https://elektromarketania.pl/, oferują zdecydowanie większy wybór ciekawych produktów. Oprócz tego znajdziemy tam znacznie niższe ceny, ponieważ hurtownie sprowadzają towar bez pośredników, prosto od producenta.