Jak przechowywać środki czystości?

Każdy producent środków czystości zaleca, by przechowywać je w suchym, niedostępnym dla dzieci miejscu. To jednak niewiele mówi o organizacji domowej przestrzeni. Od sposobu, w jaki przechowywana jest chemia gospodarcza i sprzęt do sprzątania, zależy nie tylko bezpieczeństwo, ale także wygoda. Sprawdź, gdzie trzymać detergenty, by było i wygodnie, i bezpiecznie.

Szafka w łazience

O ile Producent środków czystości nie wskaże inaczej, można je przechowywać w dowolnej szafce, czy szufladzie. Najpopularniejszym miejscem przechowywania detergentów jest łazienka, w której najczęściej są używane.

Środki do prania można przechowywać w większym koszu na pralce, by były zawsze pod ręką. Jeśli w łazience znajduje się wisząca odkryta półka, można wykorzystać ozdobne szklane pojemniki na proszki i kapsułki do prania. Należy jednak pamiętać o tym, by nakleić na nie odpowiednie etykiety.

Żele i mleczka do czyszczenia armatury łazienkowej zwykle przechowywane są w szafce pod umywalką. To dobre miejsce, ale z łatwym dostępem dla dzieci. Trzeba pilnować, by najmłodsi nie sięgali po kolorowe płyny i nigdy się nimi nie bawili.

Spiżarnia lub kuchnia

Większość producentów środków czystości tworzy całą gamę produktów od płynów do naczyń i szyb aż po środki używane w łazience. Mimo tego, że najłatwiej przechowywać je w miejscu, w którym są używane, nic nie stoi na przeszkodzie, by znaleźć jedną szafkę dla wszystkich. W indywidualnie projektowanych meblach kuchennych można jedną większą szafkę od razu na to przeznaczyć.

Praktycznym rozwiązaniem będzie podzielić je do pojemników kategoriami: łazienka, kuchnia, taras/grill, meble, okna. Wtedy, gdy zamierzasz posprzątać konkretne pomieszczenie, zabierasz z sobą koszyk, czy pudełko z detergentami i idziesz to robić.

Pralnia lub pomieszczenie gospodarcze

Jeśli w pralni, suszarni, czy pomieszczeniu gospodarczym jest więcej miejsca, można tam wstawić dodatkowe szafki na środki czystości. Często w zwykłych meblach montowane są elementy szafek cargo, które świetnie się sprawdzą do przechowywania detergentów.

Producenci środków czystości zalecają także ich przegląd pod kątem daty ważności. Termin przydatności do użycia zwykle jest dość długi, ale po jego przekroczeniu należy produkty zutylizować w bezpieczny sposób.