Śruby – konwersja norm ISO/DIN/PN

Obecnie rośnie liczba osób, które mają świadomość, że warto wybierać z oferty śruby spełniające normy ISO/DIN/PN. Wy również niedługo musicie kupić takie elementy, ponieważ są Wam potrzebne do różnych celów? O czym mówią normy ISO/DIN/PN? Kiedy konwersja pomiędzy nimi jest wymagana?

ISO/DIN/PN – kluczowe informacje

Jakie normy są najbardziej popularne w skali światowej? To normy ISO, za które na co dzień odpowiada Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna. Instytucja powstała w 1947 roku. Obecnie stacjonuje w szwajcarskiej Genewie. Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna powstała przede wszystkim po to, aby uprościć wymianę usług i dóbr pomiędzy firmami pochodzącymi z różnych krajów. Dzięki temu o wiele łatwiej jest zarządzać przedsiębiorstwem, czy handlować rozmaitymi elementami. Chyba każdy zgodzi się z tak postawioną tezą. Aktualnie, stan na luty 2019 rok, Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna zrzesza 162 państwa członkowskie. Ta liczba systematycznie rośnie. W szeregach Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej znajduje się również Polska.

Na terenie naszego kraju są stosowane także normy DIN, którymi zawiaduje Niemiecki Instytut Normalizacyjny – jego inna nazwa to zaś Deutsches Institut für Normung. Dla wielu ciekawostką może być to, że placówka powstała w 1917 roku, czyli około 30 lat wcześniej – porównując to do założenia Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej. PN to Polskie Normy – nimi zajmuje się Polski Komitet Normalizacyjny. Najprościej rzecz ujmując, do zadań tej instytucji należy zatwierdzanie, wycofywanie oraz rozpowszechnianie Polskich Norm. Państwowa jednostka organizacyjna już od 1947 roku, czyli od samego początku działalności, operuje w ramach Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej.

Zapoznaj się z aktualną ofertą Stalmut – dyble do betonu (https://stalmut.pl/oferta/kotwy-i-kolki-rozporowe/kotwy-pierscieniowe-dyble-do-betonu-fbn/)

Kiedy konwersja norm jest konieczna?

Kiedy powinna być użyta tabela konwersji norm ISO/DIN/PN? Jest to niezbędne, gdy współpracę chcą podjąć podmioty z różnych krajów. Macie zamiar kupić niedługo śruby sześciokątne z pełnym gwintem? Wszystko dlatego, że doceniacie ich uniwersalne zastosowanie? Wszak śruby tego typu mogą być używane na przykład przy budowie konstrukcji stalowych itp. Znacie tylko oznaczenie ustanowione przez Polski Komitet Normalizacyjny, które w tym przypadku wynosi PN 82105? Pozostałe skróty można poznać dzięki tabeli konwersji. Są to DIN 933 oraz ISO 4017. Pamiętajcie, że konwersja jest niezbędna, aby nie powstawały żadne bariery techniczne – w aspekcie komunikacji pomiędzy firmami z różnych państw. Osoby spoza Polski raczej bowiem nie słyszały o czymś takim, jak PN. W tym temacie najbardziej uniwersalne są oznaczenia ISO.