Jak samodzielnie wyburzyć ścianę

Chcąc przeprowadzić remont naszego mieszkania lub też mając nowy pomysł na aranżację poszczególnych pomieszczeń, często decydujemy się na wyburzenie ścian. Warto jednak zdawać sobie przede wszystkim sprawę z tego, że wyburzenie ścian może mieć poważne konsekwencje, jeśli nie skorzystamy z pomocy odpowiednich specjalistów. Należy więc mieć na uwadze, że każda zmiana w konstrukcji danego budynku, nawet jeżeli dla nas wydaje się ona stosunkowo niewielka, może mieć ogromne znaczenie dla całej konstrukcji konkretnego obiektu. Ponieważ zabieg, taki jak wyburzenie ściany, jest możliwy niemal w każdym przypadku, przy jego wykorzystaniu można z powodzeniem przerobić starą powierzchnię w modne pomieszczenie użytkowe.

Ustalenie rodzaju wyburzanej ściany

Przed przystąpieniem do operacji wyburzania wybranej ściany, należy w pierwszej kolejności ustalić, z jakim rodzajem ściany mamy do czynienia. Musimy więc potrafić znaleźć odpowiedź na pytanie, czy jest to ściana nośna (czyli innymi słowy konstrukcyjna), czy też działowa. Jest do absolutna podstawa do wszczęcia jakichkolwiek dalszych działań w tym zakresie. Warto pamiętać, że w zdecydowanej większości przypadków ściany nośne są grubsze od działowych. Nie zmienia to jednak faktu, że aby zabrać się do wyburzenia jakiegokolwiek typu ściany lub też chcąc przeprowadzić inny zabieg, który ingeruje bezpośrednio w konstrukcję całego budynku, każde tego rodzaju planowane działanie należy zawsze skonsultować z inżynierem budownictwa lub też architektem.

Praktyczny dom: podstawowe narzędzia do wyburzenia ściany

Wyburzenie ściany należy przeprowadzić przy użyciu odpowiedniego zestawu narzędzi. Najważniejsze, aby sprzęt, który w tym celu wybieramy, był jak najbardziej wydajny. Należy mieć na uwadze, że twarde mury zawsze wymagają potraktowania ich przy wykorzystaniu stosunkowo mocnych narzędzi. Poza tym równie ważnym czynnikiem przy wyborze odpowiedniego oprzyrządowania jest to, aby było one także komfortowe podczas użytkowania.

Najważniejsze przyrządy i ich cechy

Aby wyburzyć jedną ze ścian w wybranym pomieszczeniu, potrzebujemy więc narzędzi, które szybko pozwolą nam się uporać z tym wyzwaniem. Należą do nich między innymi: młot wyburzeniowy, łom wyburzeniowy, a także przebijak. Młot wyburzeniowy jest najważniejszym narzędziem z całego wymienionego zestawu. Łączy on w sobie funkcję wiercenia oraz kucia. Za jego pomocą można bowiem wykuwać otwory oraz wszelkiego rodzaju bruzdy w ścianach. Ponadto nadaje się też do rozkruszania najbardziej grubych murów. Łom wyburzeniowy służy między innymi do: rozkuwania, łamania, wyrywania oraz rozpruwania, co czyni z niego niezwykle pomocne narzędzie podczas wyburzania ściany. Jest on także na tyle mały, że używając go, zbyt szybko się nie zmęczymy.