Jak zabrać się za malowanie ścian we własnym domu

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak samodzielnie można pomalować ściany danego pomieszczenia bez konieczności wzywania w tym celu specjalnej ekipy remontowej. Przecież puszka farby oraz wszelkiego rodzaju podstawowe narzędzia w postaci profesjonalnych pędzli do malowania ścian, dostępne są w każdym sklepie wnętrzarskim za stosunkowo niewielkie pieniądze. Malowanie ścian we własnym mieszkanie lub też domu można przeprowadzić w stosunkowo łatwy i w miarę szybki sposób, jednak warto pamiętać, aby odpowiednio się do tego zabrać, aby ostatecznie nie przyniosło ono zdecydowanie więcej szkody niż pożytku. Dotyczy to nie tylko ścian, ale również sufitów w poszczególnych pomieszczeniach.

Kiedy nie malować ścian

Warto pamiętać, że najlepsze pory roku na to, aby rozpocząć malowanie ścian w swoim domu lub też mieszkaniu, to, oczywiście, wiosna oraz jesień. Jeśli musimy już pomalować swój dom w okresie zimowym, na kilka godzin przed zaplanowaną pracą, powinniśmy w tym celu w pierwszej kolejności zakręcić kaloryfery i porządnie przewietrzyć całe pomieszczenie. Podczas schnięcia farby nie powinniśmy natomiast robić dodatkowych przeciągów. Latem zaś pomysł na przemalowanie ścian nie należy do najlepszych rozwiązań wykorzystania swojego wakacyjnego urlopu, ponieważ w czasie upałów farba zbyt szybko schnie. Chcąc pomalować więc ściany w okresie letnim, wyczekujmy chłodniejszych dni. Wtedy też cała operacja powinna się powieść.

Przygotowania do malowania ścian

Kiedy usuniemy już wszystkie meble oraz wszelkiego rodzaju elementy wyposażenia, w tym elementy dekoracyjne, możemy już przystąpić do
przykrycia ich wysokiej jakości profesjonalną folią malarską. Folie zazwyczaj powinno się przyklejać za pomocą taśmy malarskiej do listew przypodłogowych. Warto mieć na uwadze, że im pojedyncze płachty folii są większe, tym lepiej. Jeżeli uda się przy udziale tylko jednej folii przykryć powierzchnię całego pomieszczenia, sprzątanie po wykonanym malowaniu będzie o niebo łatwiejsze niż w przypadku kilku niezależnych i niezwiązanych ze sobą płacht, ciągnących się przez cały pokój w wielu rozmaitych kawałkach. Warto usuwać ze ściany dosłownie wszystko, co tylko się da, natomiast wszelkiego rodzaju listwy, futryny, włączniki czy wsporniki trzymające szafki warto szczelnie okleić folią.

Garść podstawowych porad

Warto pamiętać, aby samo malowanie wnętrz zawsze zaczynać od sufitu. Poza tym malowanie warto również rozpoczynać od prostopadłego nakładania wybranej farby, a następnie przechodzić już do równoległego pokrywania nią ściany, zwłaszcza względem głównego okna. Podczas nakładania farby dobrze również zwrócić uwagę na to, by kłaść ją w taki sposób, aby poszczególne fragmenty nie nachodziły na poprzednie, tworząc w ten sposób jednolitą powierzchnię.