Czym zajmuje się urolog?

Czym zajmuje się urolog?

Urologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się układem moczowym kobiet oraz mężczyzn. Warto podkreślić, że wiele osób obawia się wizyty u urologa. Ze względu na wstydliwy charakter tej dziedziny ludzie rezygnują z badań.

Czym jest urologia?

Dla codziennego komfortu zdrowie układu moczowego jest bardzo ważne, dlatego strach jest kompletnie nieuzasadniony. Ma to duży wpływ na ogólne zdrowie każdego człowieka. Zadaniem układu moczowego jest przede wszystkim wydalanie zbędnych produktów przemiany materii z organizmu. W ten sposób można usunąć substancje o stężeniu nieprzekraczającym normalne zapotrzebowanie organizmu oraz toksyny. Należy pamiętać, że z układem płciowym związany jest bezpośrednio układ moczowy.

Układ moczowo-płciowy

Nie wszyscy mają świadomość, że dużą podatnością na infekcje wykazuje się układ moczowo-płciowy. Dużą wilgotnością i łatwym dostępem dla bakterii cechują się okolice intymne u kobiet. Dzięki temu bakterie mogą się bardzo łatwo namnażać. Nie ulega wątpliwości, że istotne są też różne dysfunkcje układu moczowo-płciowego u mężczyzn. Jest to także źródło poważnego dyskomfortu w codziennym życiu, nie tylko psychicznego, ale również fizycznego. Urolog leczy stany zapalne w obrębie narządów płciowych, a także choroby męskich zewnętrznych narządów płciowych. Chodzi tu przede wszystkim o stulejkę oraz wodniak jądra.

Kiedy zgłosić się do urologa?

Do urologa trzeba się także zgłosić, jeżeli zauważy się u siebie nieprawidłowości w pracy pęcherza. Z łagodniejszymi postaciami nowotworów urolog może sobie poradzić samodzielnie, ale onkolog musi zainterweniować w poważniejszych przypadkach. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych urologów, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się pozytywną opinią. Skierowanie od lekarza rodzinnego jest konieczne, żeby zapisać się na wizytę urologiczną. Nie dotyczy to oczywiście osób, które korzystają z usług przychodni prywatnych. Warto jednak zadbać o przygotowanie aktualnych wyników badań moczu oraz USG. Lista zażywanych przez pacjenta leków również będzie przydatna dla lekarza. Warto wspomnieć, że na tej liście powinny znaleźć się także preparaty ziołowe. Badanie będzie mniej krępujące, jeśli właściwie zadbasz o higienę okolic intymnych. W pierwszej kolejności urolog przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem.