Czym kierować się przy wyborze mebli ogrodowych?

fotolia.com, 199306283 | Autor: Photographee.eu

Decydując się na zakup mebli ogrodowych, musimy zwrócić uwagę na ich jakość. Nie warto tracić pieniędzy na nietrwałe, tanie materiały i niedbałe wykonanie. Meble do ogrodu powinny być inwestycją, która pozwoli cieszyć się udanym zakupem przez wiele kolejnych lat. Oto kilka najważniejszych wyznaczników, mających wpływ na wytrzymałość i wygodę użytkowania.

W meblach ogrodowych najważniejszy jest materiał, z którego zostały wykonane. Ostatnimi czasy bardzo popularnym rozwiązaniem jest technorattan, czyli syntetyczny odpowiednik naturalnego rattanu. W odróżnieniu od swojego pierwowzoru jest wyjątkowo trwały (posłuży nawet ponad 10 lat), odporny na zabrudzenia, estetyczny (przypomina wyglądem wiklinowe plecionki), a także łatwy w czyszczeniu i bardzo lekki. Bez problemu zmyjemy z niego trudne plamy po winie czy kawie oraz przeniesiemy bez wysiłku w dowolne miejsce. Wykonane z niego krzesła ogrodowe są bardzo wygodne, ponieważ sam materiał jest dość elastyczny i można dowolnie go kształtować. Nie wymaga impregnacji i konserwacji, dzięki czemu wypiera takie tworzywa jak drewno, metal, czy wiklina.

Poza meblami, czyli krzesłami, fotelami, czy stołami, warto rozważyć zakup wyposażenia dodatkowego. Chodzi o te przedmioty, które przydadzą się w upalny dzień, albo będą świetnym sposobem na przechowywanie różnych rzeczy. Dobrym rozwiązaniem jest więc pojemna, ogrodowa skrzynia, oraz aluminiowy  leżak ogrodowy, który wykorzystamy nie tylko w przydomowym ogrodzie. W razie potrzeby zabierzemy ze sobą nad jezioro czy nad morze. Innym świetnym urozmaiceniem ogrodu będą wygodne hamaki i huśtawki, idealne do spania lub relaksu z książką. Zanim jednak zdecydujemy się na ich zakup, upewnijmy się, że cechują się dobrą jakością. Dlatego zamiast w supermarketach, warto kupować u sprawdzonych producentów, którzy dają długotrwałą gwarancję bezawaryjności.

Jak kupować, gdy cena ma znaczenie? 

Jeżeli zależy nam na niskiej cenie, szukajmy ofert w sklepach internetowych. Często organizują promocje i wyprzedaże. Najlepsze obniżki są dostępne oczywiście w porze jesienno-zimowej, czyli poza sezonem. Oprócz tego znacznie oszczędniejszą opcją niż kupowanie pojedynczych sztuk mebli, są zestawy ogrodowe. Zazwyczaj ceny kompletów są w rezultacie niższe, niż w sytuacji, w której dobieralibyśmy każdy element osobno. Oczywiście wszystko zależy od tego, na jakim wyposażeniu nam zależy. Jeżeli nie chcemy wydawać większej kwoty jednorazowo, możemy dobierać je stopniowo, kompletując z biegiem lat.

Przy wyborze mebli ogrodowych istotne są również wrażenia wizualne. Nie zapominajmy, że podobnie jak wewnątrz mieszkania, tak samo na zewnątrz powinniśmy dbać o stylistyczną spójność. Najlepiej dobierać wyposażenie dopasowane kolorystycznie albo ze wspólnymi akcentami. Harmonijne zestawienie wpływa na jakość naszego wypoczynku i działa na umysł uspokajająco, dlatego warto pamiętać o tym niewielkim, choć istotnym szczególe.