Czym jest faktura i jak wystawić taki dokument? Sprawdź poradnik

Czym jest faktura i jak wystawić taki dokument? Sprawdź poradnik

Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga dokumentowania większości operacji finansowych. Podstawowym dokumentem w obrocie gospodarczym jest faktura. O jej wystawieniu trzeba pamiętać w momencie sprzedaży towaru lub usługi. W tym artykule przypominamy najważniejsze zasady dotyczące wystawiania faktur.

Czym jest faktura?

Faktura to dokument, który ma za zadanie udokumentować transakcję objętą podatkiem od towarów i usług VAT. Fakturę wystawia się również w celu rozliczenia podatku VAT zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi.

Dokument powinien zostać sporządzony w dwóch egzemplarzach. Na dokumencie musi zostać wyraźnie oznaczona data jego sporządzenia. Obowiązkowe elementy to również data wystąpienia transakcji gospodarczej oraz numer kolejny faktury.

Jak wystawić fakturę?

Wspomniane wyżej pozycje nie są jedynymi obowiązkowymi na dokumencie. Pełny katalog wymagań dotyczących faktury znajduje się w ustawie o VAT. Jak wystawić fakturę zgodną z przepisami prawa? Pomóc może w tym darmowy program do faktur online.

Przykładowy program do wystawiania faktur możemy znaleźć pod adresem https://afaktury.pl/darmowy-program-do-faktur-online,0,2,-1,170/. Portal umożliwia szybkie wystawianie wszystkich najważniejszych dokumentów księgowych. Korzystając z internetowego pomocnika można mieć pewność, że wszystkie wystawiane dokumenty będą zgodne z prawnymi wymaganiami.

Kto musi wystawić fakturę?

Wystawienie faktury VAT to obowiązek, który spoczywa na grupie podatników podatku od towarów i usług. Obowiązek wystawienia faktury powstaje między innymi w wyniku przeprowadzenia transakcji gospodarczej z innym podatnikiem VAT. Faktury nie muszą jednak wystawiać podmioty korzystające ze zwolnień przedmiotowych oraz podmiotowych.

Nie ma obowiązku wystawiania faktury w momencie sprzedania towaru osobie fizycznej. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki. Obowiązek dołączenia takiego dokumentu istnieje w przypadku prowadzenia sprzedaży wysyłkowej na rzecz osób fizycznych. Po pełny katalog wyjątków również należy sięgnąć do ustawy o podatku VAT.