Nietolerancja laktozy – przyczyny, objawy, leczenie

Problemy z trawieniem cukrów znajdujących się w produktach mlecznych są bardzo uciążliwe dla każdego człowieka, ponieważ dają szereg objawów ze strony układu pokarmowego. To główne biegunki, bóle brzucha i wymioty.
Nietolerancja laktozy jest związana z tym, że w organizmie człowieka źle funkcjonuje enzym odpowiedzialny za trawienie cukru mlecznego.

Jak diagnozuje się chorobę?

Lekarze poza przeprowadzeniem szczegółowego wywiadu lekarskiego dodatkowo tez wykonują specjalistyczne badana, czyli przede wszystkim próbę eliminacyjną, analizę pH stolca i wodorowy test oddechowy. Można również wykonać endoskopię oraz test doustnego podana laktozy, który polega na podaniu laktozy pacjentowi i oznaczeniu poziomu glukozy we krwi. Lekarze w zależności od przypadku mogą zdecydować się na zastosowane kilku powyższych metod diagnostycznych. Najczęściej cała diagnostyka trwa kilka miesięcy. Po uzyskaniu diagnozy można przystąpić do zmiany sposobu żywienia, co bardzo szybko daje pacjentowi widoczną poprawę samopoczucia.

Nietolerancja laktozy u niemowląt

Choć zazwyczaj nietolerancja laktozy ma charakter nabyty, ponieważ w pewnym momencie organizm traci możliwości trawienia cukru, to w wielu przypadkach jest także wrodzona. U osób dorosłych mieszkających w Polsce występuje aż w 25% przypadków. U niemowląt ten wskaźnik wynos zaledwie 1,5%.

Niemowlęta, u których zdiagnozowano nietolerancję laktozy powinny przejść na specjalną dietę, czyli jeśli są karmione sztuczne, to muszą dostawać specjalne mleko modyfikowane. Natomiast dzieci karmione piersią powinny dostawać pokarm od matki stosującej dęte eliminacyjną (spożywanie przez Matkę produktów niezawierających mleko, bądź też pozbawiony laktozy).

Bardzo przydatnym artykułem dla rodziców małych alergików jest także „Atopowe zapalenie skóry (AZS) – przyczyny, objawy, leczenie”. Polecamy zapoznać się z zamieszczonymi w nim informacjami.