Czy kierowca powinien posiadać składaną mapę samochodową?

Każdy kierowca, który pokonuje samochodem długie trasy i często jeździ w nieznane sobie okolice, wie, jak ważna jest orientacja i nawigacja. Przeoczenie istotnego zjazdu, pomylenie drogi czy po prostu zagubienie się może kosztować sporo czasu, nerwów i paliwa. Dlatego większość kierowców korzysta z nawigacji GPS w swoich telefonach cze dedykowanych urządzeniach do auta. Co jednak zrobić, kiedy technika zawiedzie? Wtedy potrzebna jest mapa — czy każdy kierowca powinien ją posiadać?

Mapy a nawigacja

Odpowiedź na to pytanie może być wyłącznie twierdząca. Przewaga mapy samochodowej nad elektroniczną nawigacją GPS polega na niezawodności. GPS to urządzenie, które może się rozładować, i które potrzebuje przynajmniej od czasu do czasu połączenia z internetem (np. do uaktualnienia danych). Mapa składana nie jest uzależniona od sieci i energii, dlatego nigdy nie zawiedzie. Dodatkowo GPS to urządzenie, któremu zdarza się wprowadzić kierowcę w błąd — wystarczy złe namierzenie pozycji początkowej lub wyjazd w drobne, polne uliczki, a nawigacja może stracić orientację i wyprowadzić nas do nikąd. Mapy składane są w takiej sytuacji zbawieniem — wystarczy odrobina umiejętności posługiwania się nią, a odnalezienie właściwej drogi nie będzie absolutnie żadnym problemem.

Niezbędna pomoc w trasie

Mapa składana posiada również wiele zalet, które stawiają ją nad nawigacją GPS. Perfekcyjnie wykonana mapa samochodowa jest przede wszystkim bardzo precyzyjna i szczegółowa. Zawiera świetnie wykonane detale, informacje na temat dróg i miejscowości — ich jakość wynika z kartograficznego podejścia i przywiązania do każdego, nawet pozornie najmniej ważnego jej aspektu. Doświadczone wydawnictwo kartograficzne posiada mapy różnych obszarów, w tym mapę Polski, Europy, województw, państw europejskich czy konkretnych miast. Zakup takiej mapy jest zatem bardzo dużym udogodnieniem i inwestycją w pomocne narzędzie, które będzie służyło przez długi czas.

Mapa składana to świetny sposób na bezstresową jazdę w nieznane zakątki i komfortowe nawigowanie po nich. Poznaj jej możliwości, a z pewnością stanie jednym z niezbędnych gadżetów w Twoim samochodzie.