Szpital to jedno z tych miejsc, w których szczególnie dużą uwagę przywiązuje się do czystości. Nie ma się co temu dziwić, ilość bakterii i wirusów, które można tam znaleźć jest ogromna. Dlatego też tak ważne są odpowiednio przeprowadzane zabiegi polegające na właściwej dezynfekcji znajdujących się w szpitalu pomieszczeń.
Jakie metody dezynfekcji stosowane są w szpitalach?
Dezynfekcja pomieszczeń szpitalnych to różnorodne metody jak również stosowane w nich środki, dobrane zazwyczaj w zależności od miejsca, które ma być poddane takim zabiegom. Inne bowiem wykorzystuje się w salach, w których przebywają pacjenci, nieco inne na salach operacyjnych czy w gabinetach zabiegowych. W salach pacjentów zazwyczaj do wykonania odpowiedniej dezynfekcji stosuje się wskazane środki chemiczne, w odpowiednich proporcjach, aby spełniły swoje zadanie i jednocześnie nie szkodziły zdrowiu pacjentów. W sytuacji gdy konieczna jest dezynfekcja sal operacyjnych czy gabinetów zabiegowych, również wykorzystywane są najczęściej właściwie dobrane środki, ale często w znacznie większym stężeniu.
Lampy jak sposób na dezynfekcję
Dezynfekcja pomieszczeń szpitalnych często jest przeprowadzana również za pomocą specjalnych lamp. Stosowane są one zazwyczaj w sytuacjach, gdzie wykorzystanie środków chemicznych nie jest możliwe. Szczególnie dużo uwagi należy poświęcić na dezynfekcje pomieszczeń w szpitalach zakaźnych, aby uniknąć roznoszenia znajdujących się w nim wirusów.
Dezynfekcja zgodnie z przepisami
Dezynfekcja powinna być przeprowadzana zgodnie z odpowiednimi wytycznymi, które muszą brać pod uwagę również obowiązujące przepisy dotyczące tej kwestii. Każdy szpital i placówka medyczna powinny mieć stworzony odpowiedni regulamin, dotyczący dezynfekcji konkretnych pomieszczeń, aby nie było problemów z realizacją. Wszystkie zabiegi powinny być odnotowywane i potwierdzane podpisami osób, które je wykonują. Ponadto zazwyczaj wymagane jest również odnotowanie środka, który został użyty do dezynfekcji konkretnego pomieszczenia.