Gdy chcemy zajść w ciążę, najlepszym czasem na współżycie są dni płodne. Wyliczenie dni płodnych wcale nie jest skomplikowane. Wystarczy wiedzieć, jak długi jest nasz cykl menstruacyjny. W jakim okresie pojawiają się dni płodne? Jakie oznaki daje nam wówczas nasz organizm?
Dni płodne i owulacja
Dni płodne to kilka dni w ciągu cyklu menstruacyjnego, kiedy mamy największe szanse na zajście w ciążę. Przypadają one na kilka dni przed i po owulacji. W czasie owulacji, czyli mniej więcej w połowie cyklu, dochodzi do uwolnienia dojrzałej komórki jajowej, która przedostaje się z jajnika do jajowodu. Jeśli w tym okresie współżyjemy z partnerem, może dojść do zapłodnienia.
Dni płodne – ile trwają i kiedy wypadają?
Przyjmuje się, że dni płodne wypadają na 3-4 dni przed owulacją i maksymalnie 2 dni po jajeczkowaniu. Zapewne niektóre z Was zastanawiają się, jak to możliwe, skoro żywotność komórki jajowej to maksymalnie 24 godziny? Odpowiedź jest prosta. Plemniki mogą przetrwać nawet do 6 dni. W związku z tym komórka może zostać zapłodniona plemnikiem, który dotarł do niej przed owulacją lub po owulacji. Przyjmując, że średni cykl menstruacyjny trwa ok. 28 dni (oczywiście u każdej kobiety jego długość może być różna), owulacja rozpoczyna się mniej więcej 14 dnia cyklu. Wówczas dni płodne przypadają na okres od 10 do 18 dnia cyklu. Należy jednak pamiętać, że u niektórych kobiet na wystąpienie owulacji może mieć wpływ stres, przebyte choroby czy przyjmowane leki (np. sterydy czy leki przeciwhistaminowe na atopowe zapalenie skóry).
Jak obliczyć dni płodne?
Chyba najpopularniejszą metodą wyliczania dni płodnych jest metoda kalendarzowa (Ogino-Knausa). Wystarczy, że znamy długość swojego cyklu menstruacyjnego, który rozpoczyna się krwawieniem miesiączkowym i kończy dzień przed kolejną miesiączką. Aby ustalić średnią długość cyklu, wystarczy notować długości z ostatnich 6-12 cykli. Co dalej? Na początek wybieramy najkrótszy i najdłuższy cykl z tych, które zanotowaliśmy z ostatnich 6 miesięcy. Jeśli odejmiemy 18 dni od tego najkrótszego, wyliczymy pierwszy dzień płodny. Odejmując 11 dni od najdłuższego cyklu otrzymamy ostatni dzień płodny. Niepłodne wówczas będą dni między ostatnim dniem płodnym a miesiączką, a także między miesiączką a pierwszym dniem płodnym.
Inną metodą ustalania dni płodnych jest mierzenie temperatury, a także obserwacja śluzu. W czasie owulacji nasza temperatura wzrasta o 0,2 st. C. Największa płodność przypada właśnie na 2-3 dni przed jajeczkowaniem. Pamiętajmy jednak, by mierzyć ciepłotę ciała zawsze o tej samej porze, najlepiej przed wstaniem z łóżka. A jak rozpoznać dni płodne po śluzie? Tuż przed owulacją śluz z pochwy staje się niemal przezroczysty, rozciągliwy i śliski. W czasie niepłodnych dni jest on mętny, żółtawy lub białawy.
Oczywiście istnieją też dużo prostsze sposoby na wyliczanie dni płodnych, jak np. kalkulator dni płodnych, który możemy znaleźć w internecie. Wystarczy, ze podamy datę ostatniej miesiączki i średni czas trwania cyklu. Możemy skorzystać też ze specjalnych testów owulacyjnych, dostępnych w aptece. Test mierzy poziom hormonu luteinizującego LH w moczu, który w czasie dni płodnych jest podwyższony.