Nowe mieszkania we Wrocławiu drożeją. Czy to dobry czas na zakup?

W całej Polsce w ciągu ostatnich miesięcy zauważono wzrosty ceny nieruchomości. Aktualnie średnio za jeden metr kwadratowy mieszkania we Wrocławiu trzeba zapłacić już około 6250 złotych.

Zakończenia trwającego już od ponad dekady boomu mieszkaniowego nie widać. Również we Wrocławiu deweloperzy stale realizują nowe nieruchomości. Tylko w 2017 roku do użytku oddano ponad 12 tysięcy nowych lokali w stolicy Dolnego Śląska.

Ceny idą do góry

Aktualnie ceny za używane oraz nowe mieszkania we Wrocławiu są wyższe niż jeszcze kilka miesięcy temu. Eksperci wskazują, że to najwyższy poziom wzrostu cen od 7 lat. Z czego wynikają te podwyżki?

Przede wszystkim są one wynikiem stale niskich stóp procentowych, które pozwalają nam na łatwe zaciągnięcie kredytu na zakup nieruchomości. Także nie możemy zapominać o wzrostach ogólnych kosztów życia, które przełożyły się też na wyższe koszty pracy oraz materiałów, dlatego deweloperzy również podnieśli ceny nieruchomości. Oprócz tego do góry poszły ceny gruntów.

Zatem te wszystkie czynniki spowodowały, że mieszkania także zdrożały. Zarabiamy lepiej, sytuacja gospodarcza w kraju jest stabilna, dlatego deweloperzy mogą pozwolić sobie na podwyżki, ponieważ wiedzą, że nie i tak znajdą zainteresowanych klientów.

Kupować teraz czy zaczekać?

W związku z ostatnimi podwyżkami osoby chcące w najbliższej przyszłości zakupić mieszkanie zadają sobie pytanie – czy to dobry czas na transakcję? A może lepiej poczekać jakiś czas na zmianę cen?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ nie wiadomo, czy nie pojawią się czynniki wpływające na obniżenie kosztów nieruchomości, niemniej jednak przy analizie cen nieruchomości za ostatnie lata można wskazać, że raczej to nie nastąpi. Zatem zakupienie mieszkania teraz, nawet po niedawnych podwyżkach, także będzie dobrą decyzją.

Oferowane przez deweloperów nowe mieszkania Wrocław można sprawdzić już teraz na ich stronach internetowych. Gdy poszukujemy dobrych lokali, warto się spieszyć, ponieważ te najlepsze szybko się wyprzedają!