Dlaczego warto zdecydować się na prefabrykowany dom energooszczędny?

Dlaczego warto zdecydować się na prefabrykowany dom energooszczędny?

Decydując się na wzniesienie domu, warto rozejrzeć się za rozwiązaniami, które nie tylko usprawnią sam proces budowy, ale również pozwolą na stworzenie domu unikatowego, przyjaznego dla środowiska naturalnego i dla naszego portfela. Czym są domy prefabrykowane? W jaki sposób wznosi się domy energooszczędne i czy to faktycznie opłacalna inwestycja?

Dom prefabrykowany – co to takiego

Elementy domów prefabrykowanych, takie jak ściany zewnętrzne i wewnętrzne, stropy międzykondygnacyjne oraz więźba dachowa powstają w hali produkcyjnej, a następnie przewożone na miejsce budowy. Dom prefabrykowany składa się następnie jak układankę z gotowych elementów.

Jakie są główne zalety takiego procesu budowy domu? Przede wszystkim, jest on o wiele szybszy od budowy tradycyjnej, nieuzależniony od warunków pogodowych, a elementy są wykonywane bardzo starannie w fabrycznych warunkach. Produkcja elementów domu o średnim metrażu trwa od kilku do kilkunastu dni, a ich montaż jedynie kilkanaście godzin.

Zalety domu energooszczędnego

Domy energooszczędne z kolei to takie budynki, które zostały zaprojektowane i wykonane z myślą o zmniejszeniu zużycia energii, przede wszystkim na ogrzewanie. Cel ten osiąga się poprzez wykorzystanie szeregu rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych, które mają zapobiec niepotrzebnym utratom ciepła.

Choć postawienie domu energooszczędnego jest droższe niż budowa domu o takim samym metrażu metodami tradycyjnymi, jest to inwestycja opłacalna długofalowo. Pod adresem www.multicomfort.pl/domy-prefabrykowane/domy-energooszczedne/ można znaleźć dokładne wyliczenia zużycia energii na przykładzie domu energooszczędnego o powierzchni 97m2.

Rozwiązania stosowane w domach energooszczędnych

Jednymi z najważniejszych zasad projektowania domów energooszczędnych jest zachowanie jak największej prostoty bryły budynku oraz odpowiednia orientacja względem stron świata. Na naszej półkuli przeszklenia domu powinny znajdować się od strony południowej i zachodniej.

Jeśli chodzi o rozwiązania techniczne, istotne jest właściwe zaizolowanie i jak najlepsza szczelność domu. Ściany i okna wykonywane są w taki sposób, aby zapewnić jak najlepszą izolację i zapobiegać utracie ciepła.