Zachęcanie dziecka do zabaw z rówieśnikami

Kiedy dziecko potrafi dobrze spędzać czas samo, bez udziału rówieśników, nie zawsze oznacza to, że ich nie potrzebuje. Czasami wydaje nam się, że skoro maluch czuje się bezpiecznie w towarzystwie dorosłych w postaci rodziców, dziadków, wujków czy też cioć i nie okazuje znudzenia, to zapewnienie mu dostatecznego kontaktu z innymi dziećmi nie jest już konieczne. Nic bardziej mylnego. Dziecko potrzebuje zabawy ze swoimi rówieśnikami wcześniej niż jest w stanie to okazać. Rodzice powinni więc zadbać o to, by ich pociecha poznawała blaski i cienie życia w społeczeństwie, bo nauka, jaką wyniesie, w przyszłości może okazać się bezcenna.

Czego uczy się dziecko w kontaktach z innymi maluchami?

Już sama obecność innych dzieci w pobliżu naszego malucha pomoże uświadomić mu podstawowe procesy, jakie zachodzą między ludźmi w społeczeństwie oraz oswoić je z innymi osobami. Dowie się między innymi, jak nawiązywać znajomości i cieszyć się wspólną zabawą. Ponadto nauczy się również rozwiązywania konfliktów w grupie, a także pozna umiejętność dzielenia się z innymi swoimi dobrami czy też reagowania na wszelkiego rodzaju sytuacje, zarówno te pozytywne, jak i nieprzyjemne. Jak więc widać, kontakty z rówieśnikami mogą stanowić cenną lekcję dla naszego dziecka pod warunkiem, że cały proces zaznajamiania go z otoczeniem odpowiednio przeprowadzimy.

Cenna lekcja życia dla każdego dwulatka

Warto mieć na uwadze, że już niemowlęta chętnie przebywają z innymi maluchami. Można nawet zaobserwować, jak patrzą na siebie nawzajem, naśladują swe własne ruchy oraz powtarzają wydawane przez siebie dźwięki. Niemowlęta pozostają ze sobą w kontakcie, jednak traktują się niczym zabawki. Wiek, w którym dziecko zaczyna realnie dostrzegać rówieśników, zachęcając ich do wspólnej zabawy, to dwa latka. Wtedy to dzieci odkrywają, że na świecie nie istnieją wyłącznie ludzie, którzy zawsze i w każdej sytuacji chcą mu dogodzić, jak między innymi: rodzice czy też dziadkowie. To bardzo ważne, aby maluch zdawał sobie z tego sprawę już od najmłodszych lat. Im szybciej pojmie pewne procesy, jakie zachodzą w społeczeństwie, tym sprawniej będzie przebiegał jego rozwój.

Organizowanie zabaw i kinderbali dla dzieci

Maluch niemal we wszystkim naśladuje swoich rodziców, zwłaszcza będąc jeszcze w początkowym stadium rozwoju, dlatego też jeśli rodzice chętnie przebywają z ludźmi, również i on nie będzie miał powodów do tego, by odmawiać kontaktów z innymi dziećmi. Dobrze zachęcać dziecko do przebywania z rówieśnikami, organizując przyjęcia z okazji urodzin i innego rodzaju kinderbale w porozumieniu z rodzicami kolegów i koleżanek pociechy. Odpowiednio zorganizowana zabawa pozwoli nabrać dziecku większej odwagi i zdobyć upragnionych przyjaciół.