Niskokaloryczna dieta sokowa – jak działa?

Latem apetyt w naturalny sposób spada. Nie ma się już tak dużej ochoty na słodycze czy fast-foody, a z powodu panujących upałów głód często przeradza się w zwykłe pragnienie. Warunki są wprost idealne do przeprowadzenia diety niskokalorycznej, opartej nie na tradycyjnych potrawach, a wyłącznie na sokach.

Czy soki pomagają schudnąć?

Zdecydowanie tak! Szklanka soku pomarańczowego, zawierająca aż 200 ml napoju, to zaledwie niecałe sto kalorii, czyli wartość, którą uzyskałoby się z dwóch niewielkich cukierków albo trzech kostek czekolady. A takim sokiem można się jednak znacznie bardziej nasycić, zwłaszcza jeśli doda się do niego nie tylko owoce, ale też warzywa, które tych kalorii mają jeszcze mniej.

Dieta sokowa to zatem dieta niskokaloryczna, której łączna wartość energetyczna w ciągu dnia na ogół nie przekracza 1200 kcal. Z tego względu nie należy jednak stosować jej przez zbyt długi czas. Sokowy detoks najlepiej zakończyć po dwóch lub trzech dniach.

Co jeszcze daje taka dieta?

Efekt odchudzający dla większości osób będzie najważniejszy, ale nie tylko na niego można liczyć po przejściu na dietę sokową. Pijąc soki tworzone samodzielnie ze świeżych owoców i warzyw, wprowadza się do organizmu całą masę dobrych substancji. Uzupełnia się dietę niskokaloryczną o liczne witaminy, minerały i przede wszystkim antyoksydanty. A związki te doskonale wpływają na wygląd.

Nawet po dwóch dniach przeżytych na samych warzywnych i owocowych sokach, pomimo dostarczania sobie mniejszej ilości kalorii, można poczuć nagły przypływ energii. Tak właśnie działają substancje odżywcze. Odżywiają one cały organizm i zapewniają mu po prostu dużo lepsze funkcjonowanie.

Jak mądrze skorzystać z sokowej diety?

Żadna dieta niskokaloryczna nie może być stosowana bez przerwy, a już sokowy detoks tym bardziej nie powinien trwać za długo. Najbezpieczniej przeznaczyć na niego dwa lub maksymalnie trzy dni. Będzie to taki bardzo dobry wstęp do dalszego racjonalnego odchudzania.

Po dwóch dniach spędzonych na sokowej diecie niskokalorycznej nie wolno bowiem automatycznie wracać do swoich starych nawyków, bo jest to prosty sposób na zapewnienie sobie porządnego efektu jojo. Aby móc utrzymywać szczupłą sylwetkę, trzeba trwale zmienić swoje nawyki żywieniowe.