Co warto wiedzieć o korzeniu kudzu?

Co warto wiedzieć o korzeniu kudzu?

Kudzu to roślina stosowana od wielu lat. Jej właściwości powinny zostać docenione przez wielu ludzi. Korzeń kudzu wykorzystywany jest w medycynie naturalnej i pomaga ludziom zmagającym się z nałogami.

Kudzu – co warto wiedzieć?

Kudzu zwany jest też opornikiem bądź ołownikiem łatkowatym. Mowa tu o roślinie, w której wartościowe z punktu widzenia ziołolecznictwa są liście, a ponadto korzeń. Roślina ta należy do strąkowców. Oznacza to, iż jest pnąca. W niektórych przypadkach osiąga nawet 13 metrów wysokości. Kudzu wywodzi się z Japonii, natomiast już 200 lat przed naszą erą korzeń ten stosowany był w chińskiej medycynie ludowej. Warto wiedzieć o tym, że w XIX wieku trafił do Stanów Zjednoczonych, gdzie na samym początku był stosowany jako pokarm dla zwierząt hodowlanych przez swój szybki wzrost. Dopiero w XX wieku odkryto substancje aktywne, które czynią z niego składnik wielu leków oraz suplementów diety. Mowa tutaj głównie o genisteinie, a także daidzeinie.

Kudzu właściwości

Warto wiedzieć o tym, że w Chinach oraz w Japonii kudzu wykorzystywane jest głównie w leczeniu grypy, cukrzycy, gorączki, migren, alergii, a ponadto schorzeń górnych dróg oddechowych. Taki korzeń może też obniżyć podwyższone ciśnienie krwi oraz złagodzić wszelkie dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Jak się okazuje, mniej znaną i niedawno odkrytą właściwością korzenia kudzu jest jego wsparcie w leczeniu uzależnień. Tego typu właściwość tej rośliny wynika przede wszystkim ze zdolność rośliny do ograniczania ilości wypijanego alkoholu etylowego. Związki flawonoidowe nie tylko hamują przyswajanie alkoholu, ale też ograniczają zatrucie spowodowane tą substancją. Dodatkowo odpowiadają one też za wywoływanie odczuć podobnych do tych, które osiąga się drogą alkoholowego upojenia. Oznacza to w skrócie, że kudzu zastępuje alkohol pod kątem doznawanych wrażeń. Co więcej, nie jest szkodliwy dla ludzkiego organizmu w takim stopniu, co alkohol etylowy. Korzeń kudzu wykorzystywany jest w Polsce do wielu lat. Coraz więcej leczy grypę przy jego zastosowaniu. Korzeń kudzu można zakupić w wielu sklepach stacjonarnych oraz internetowych w relatywnie niskiej cenie. Roślina ta pomaga w walce z uzależnieniami, dlatego jest tak popularna.