Badanie płodności u mężczyzn

Badanie płodności u mężczyzn

Badanie nasienia u mężczyzn to podstawowa metoda określenia męskiej płodności. Dzięki specjalistycznym testom można określić przyczynę problemu, co znacznie przyspiesza leczenie.

Przygotowanie nasienia

Przed planowanym terminem badania należy zachować wstrzemięźliwość seksualną (2-7 dni). Wtedy parametry nasienia będą wskazywać jego faktyczny stan.W dniu badania trzeba stawić się w wybranym punkcie Gyncentrum. Tam w specjalnym pokoju należy przygotować próbkę. Istnieją dwie metody oddania nasienia. Pierwszą z nich jest masturbacja, a drugą stosunek seksualny z partnerką.

Badania nasienia — metody

Na początku wykonywane są badania mające na celu ocenę parametrów nasienia. Zaliczamy do nich: liczbę plemników, ich ruchliwość, pH nasienia, jego objętość, morfologię i żywotność plemników i wiele innych.Kiedy początkowe badania wykażą nieprawidłowości można wykonać fragmentację DNA plemników. Pozwala to określić stopień ich uszkodzenia. Jeżeli DNA plemników jest uszkodzone, to nie może dojść do zapłodnienia, w przypadku, gdy się uda możliwe jest poronienie we wczesnej fazie ciąży.Test HBA pozwala sprawdzić, czy plemniki są w stanie związać się z kwasem hialuronowym. Jeżeli 80% plemników w badanym nasieniu jest ruchliwych i wiążą się z kwasem, to wynik jest prawidłowy.Poza opisanymi badaniami istnieją jeszcze dokładniejsze metody analizy plemników i nasienia, takie jak: badanie MSOME czy badanie w kierunku aneuploidii plemników.

Zabiegi diagnostyczne

W przypadku stwierdzenia braku plemników w nasieniu wykonywana jest biopsja jąder. Istnieją dwie metody biopsji: chirurgiczna (TESE, MESE) oraz przezskórna (PESA, TESA).Często najądrza produkują plemniki, ale z różnych względów nie znajdują się one w nasieniu. Poprzez biopsje można je pobrać i wykorzystać w zabiegu in vitro lub zamrozić w Banku Nasienia Gyncentrum w celu późniejszego wykorzystania.

Wszystkie testy dotyczące męskiej płodności można wykonać w Gyncentrum. Informacje na temat testów i badań oraz cennik znajdują się na stronie internetowej Gyncentrum – https://gyncentrum.pl/diagnostyka-nieplodnosci/badanie-nasienia/.