Skutki niedoboru elektrolitów w naszym organizmie

Nasz organizm do prawidłowego regulowania funkcji witalnych potrzebuje odpowiedniej ilości płynów i elektrolitów. Te drugie odpowiadają przede wszystkim za rozprowadzanie wody i jej wchłanianie, równowagę kwasowo-zasadową oraz odpowiednie funkcjonowanie nerwów oraz mięśni. Co jeśli mamy ich za mało?

Czym są elektrolity?

Elektrolity to medyczne określenie dla jonów soli, które znajdują się w płynach naszego ciała – w krwi, osoczu i płynach tkankowych. Ciało ludzkie, w celu zdrowego funkcjonowania, musi utrzymywać odpowiedni ich poziom. Najważniejsze dla nas elektrolity to sód, potas, wapń i magnez. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że są one jednym z najważniejszych elementów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. To właśnie one regulują pracę narządów kardynalnych, odpowiedzialnych za utrzymanie życia.

Niedobór elektrolitów w organizmie

Stężenie elektrolitów w organizmie nie jest stałe – organizm wydala je z siebie w bardzo dużej ilości, zwłaszcza w czasie upalnych dni czy w trakcie dużego wysiłku. Konieczne jest więc ich regularne uzupełnianie. Mniejsze lub większe niedobory elektrolitów mogą doprowadzić do zaburzeń nerwowych i mięśniowych. Pierwsze niepokojące sygnały to osłabienie, złe samopoczucie i brak energii. Często przy niedoborze elektrolitów pojawiają się też drżenie, bóle i skurcze mięśni, biegunka, zaparcia oraz obrzęki nóg. Poza tym czujemy się senni, apatyczni i nie mamy motywacji do wykonywania codziennych obowiązków. Najgroźniejszym skutkiem niedoboru elektrolitów jest odwodnienie, które z kolei może prowadzić do utraty przytomności i w efekcie do zaburzenia pracy serca. W czasie odwodnienia czujemy większe pragnienie, mamy też spierzchnięte usta czy przesuszoną skórę. Nie powinniśmy bagatelizować takich objawów.

Uzupełnianie elektrolitów

Jak uzupełniać elektrolity w organizmie? Przede wszystkim przyjmować większą ilość płynów i stosować dobrze zbilansowaną dietę złożoną z naturalnych produktów, która dostarczy nam wymaganą dawkę brakujących składników. Musi ona obfitować w produkty zawierające wapń, magnez, sód i potas. Znajdziemy je między innymi w suszonych owocach, ziemniakach, świeżych owocach (szczególnie cytrusowych), mleku, rybach, pieczywie, roślinach strączkowych, kaszach, orzechach, płatkach owsianych i… w czekoladzie! Możemy też korzystać z napojów izotonicznych lub dostępnych w aptekach suplementów zawierających elektrolity. Pamiętajmy również o piciu odpowiednich ilości wody w ciągu dnia. Nawet jeśli nie odczuwamy braku elektrolitów, ich stężenie powinniśmy sprawdzać podczas corocznych badań krwi.