Herbata LOYD – zdrowie i smak

Osoby dbające o swoje zdrowie chętnie sięgają po różnego rodzaju herbaty. To właśnie dzięki nim można znacząco ograniczyć ilość spożywanej kawy, a nawet zupełnie z niej zrezygnować. Napary z suszu herbacianego są nie tylko zdrowe, ale również aromatyczne i smaczne. Herbaty polecana są zwłaszcza osobom, które prowadzą aktywny tryb życia i chcą zachować szczupłą sylwetkę. Napary nie tylko wspomagają odchudzanie, ale również mają właściwości detoksykujące – dotyczy to zwłaszcza herbaty czerwonej i zielonej.

Zdrowotne właściwości herbaty zielonej

Cenne właściwości herbaty zielonej znano już w czasach starożytnych. Według chińskich legend odkrył ją mityczny cesarz Shennongowi ok. III tysiąclecia p.n.e. Najstarsze udokumentowane świadectwa przyrządzania tej herbaty pochodzą z VII wieku p.n.e. Chińczycy stosują zieloną herbatę w leczeniu zaburzeń trawienia, rozstrojów żołądka, ospałości czy bólów głowy. Współcześnie zielona herbata Loyd wykorzystywana jest przede wszystkim w profilaktyce prozdrowotnej. Zobacz również Herbata LOYD – pomoc w aktywnym trybie życia.

Z przeprowadzonych badań wynika, że zielona herbata pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, a do tego zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre odmiany raka oraz choroby serca. Przyspiesza ona również spalanie tkanki tłuszczowej, dzięki czemu zapobiega otyłości. Zawarta w niej teina działa lekko uspokajająco, ale jednocześnie pobudza czujność umysłu.

Odchudzające właściwości herbaty czerwonej

Wiele cennych właściwości zdrowotnych ma także czerwona herbata. Jest ona bogatym źródłem biologicznie aktywnych składników takich jak aminokwasy, związki polifenolowe, alkaloidy purynowe czy mikroelementy. Mają one bardzo silne działanie przeciwutleniające. Ponadto regularne picie czerwonej herbaty pozytywnie wpływa na czynności umysłowe.

Herbata czerwona ma lecznicze działanie w przypadku zatruć pokarmowych i biegunek. Działa też przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwkrwotocznie. Udowodniono również, że hamuje ona wzrost nowotworów przeszczepialnych i unieczynnia histaminę odpowiedzialną za objawy alergiczne.