Pergole tarasowe – co warto o nich wiedzieć?

Gorące dni, których aktualnie w naszym kraju nie brakuje, powodują, że coraz więcej osób zastanawia się nad tym, jak odpowiednio zadaszyć taras. Nierzadko wybór pada na pergole. Co warto wiedzieć na ich temat? Czym te elementy różnią się od równie popularnych markiz?

Co to są pergole?

Trzeba podkreślić, że pergole to bardzo nowoczesne systemy. Nie tylko świetnie wyglądają (dzięki temu pełnią ozdobę danego miejsca), ale stanowią również odpowiednią ochronę przed rozmaitymi czynnikami atmosferycznymi. W tym momencie chodzi nam o słońce, deszcz, wiatr itp. Dobrze wykonane i potem zainstalowane pergole tarasowe gwarantują użytkownikom komfort w trakcie różnych pór roku kalendarzowego. Na dodatek poszerzają strefę użyteczności. Ciekawostką jest to, że pergole mogą być generalnie wykorzystane przez cały rok – od stycznia aż do grudnia. Nic więc dziwnego, że tak dużo ludzi zastanawiając się, jak optymalnie wykorzystać konkretną przestrzeń, kupuje właśnie akcesoria tego typu.

Obecnie pergole są stosowane w różnych sytuacjach. Dawniej były wybierane jedynie przez właścicieli lokali gastronomicznych, chodzi nam o restauracje, kawiarnie, hotele itp. Dzięki temu Klienci mogli napić się lub zjeść coś na dworze – oczywiście mieli zapewnione odpowiednie warunki do realizowania tych czynności. Aktualnie pergole są często wybierane również przez właścicieli prywatnych domów, mieszkań. Bez kłopotu można zdecydować się na akcesoria tarasowe. Zwłaszcza, jeśli chcecie tam bez problemu i bez uczucia dyskomfortu spożywać posiłki, pracować na komputerze, czytać książki, rozmawiać z członkami rodziny lub znajomymi itp.

Czym pergole różnią się od markiz?

Niektórzy utożsamiają pergole z markizami. Są osoby, które twierdzą, że to tak naprawdę jedno i to samo, a elementy tego typu różnią się wyłącznie nazwą… Jak to jest w rzeczywistości? Oczywiście, w pewnym sensie pergola to rodzaj markizy. Są jednak pewne różnice. Między innymi pergole tarasowe nie są zwijane zaraz po zakończeniu sezonu. Na skutek tego można zagwarantować sobie walory estetyczne oraz funkcjonalne tak naprawdę przez cztery pory roku kalendarzowego. Pergole mają prowadnice boczne oraz przednie podpory. Natomiast markizy takich akcesoriów nie posiadają. Gwarantuje to zaś o wiele większą trwałość, a także wytrzymałość konstrukcji. Eksperci twierdzą, że elementy tego typu są również bardziej odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Zapewniają też większą prywatność. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu przesłon bocznych.