Jakie właściwości ma hibiskus?

alek - czerwiec herbavis - herba (3) .jpg

Ludzie nie doceniają tego, jaki wpływ mają na zdrowie. Osoba ze zdrowym organizmem, powinna troskliwie dbać o siebie, w celach profilaktycznych oraz dla dobrego samopoczucia, również psychicznego. Powinno się szczególnie zwracać uwagę na to, czym zasilać swoje ciało. Drogocennych składników jest mnóstwo. Dziś przyjrzymy się hibiskusowi.

Hibiskus – co to za roślina?

Hibiskus to roślina, która zazwyczaj rośnie w południowo-wschodniej Azji. To właśnie mieszkańcy tamtych terenów odkryli, jak pozytywny wpływ na organizm ma regularne zawieranie kwiatów hibiskusa w swojej diecie.

W Polsce zazwyczaj przygotowywana z hibiskusa jest herbata lub, zwłaszcza w trakcie cieplejszych miesięcy, odświeżające i energetyzujące napary. Hibiskus ma wyraźnie kwaskowaty smak, dlatego warto zmieszać go z innymi herbatami.

W niektórych sklepach można spotkać się z suszonym hibiskusem. Z takiego produktu można przygotować swoją autorską mieszankę lub wykorzystać go w deserach. Najczęstszym, bo bardzo szybkim do wykonania, pomysłem pań domu jest zdobienie ciast galaretką z hibiskusa. Jedząc taki przysmak, jednocześnie cieszymy podniebienie i zapewniamy sobie istotne składniki odżywcze.

Hibiskus właściwości, a przeciwwskazania

Zanim przejdziemy do dokładnego zapoznania się z właściwościami hibiskusa, należy nadmienić, że nie każdy powinien spożywać ten produkt. Pierwszą grupą, która nie powinna sięgać po ten produkt, są osoby na stałe przyjmujące leki. W ostatniej dekadzie powstały badania, które dowodzą, że hibiskus reaguje w kontakcie z substancjami, które znajdują się w lekach na malarię oraz w środkach przeciwbólowych. Hibiskus może mieć działanie niepożądane u kobiet w trakcie terapii hormonalnej

Bardzo uważać z hibiskusem muszą osoby, które mają niskie ciśnienie krwi, gdyż kwiat zadziała dodatkowo, obniżając ten parametr krwi. Zdecydowanym przeciwwskazaniem do spożywania hibiskusa jest ciąża. Produkt nie jest bowiem wystarczająco przebadany pod kątem wpływu na stan ciężarnych i płodu.

Hibiskus właściwości na zdrowych organizmach

Osoby bez żadnych przeciwwskazań medycznych do spożywania hibiskusa mogą pić wywar z niego nawet kilka razy dziennie. Na jaki pozytywny wpływ na organizm można liczyć przy regularnym stosowaniu?

Przede wszystkim działa on bardzo dobrze na pracę serca, wzmacniając je oraz cały układ krążenia. Poprzez obniżanie ciśnienia krwi, minimalizuje też ryzyko ataku serca. Dostarcza też organizmowi witaminy C, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz wspiera trawienie, gdyż zawiera błonnik.