Domy energooszczędne – skąd bierze się ich popularność?

multicomfort.pl - multi (4).jpg

Kilkadziesiąt lat temu nikt nawet nie wyobrażał sobie, że w budownictwie pojawi się całkiem nowa technologia. Dzisiaj nikogo już nie dziwi, że jak grzyby na deszczu powstają domy energooszczędne zbudowane z gotowych prefabrykatów.

Dobra inwestycja

Mimo że koszt związany z powstaniem takich domów jest spory, to ostatecznie warto zainwestować swoje pieniądze. Okaże się bowiem, że z czasem zaoszczędzimy na energii. Rachunki za prąd będą niższe w skali całego roku, gdyż domy te są świetnie izolowane. Ważną zaletą jest również to, że tego typu obiekty powstają dość szybko.

Jeżeli jednak ktoś ma wątpliwości, czy taki budynek na pewno spełni wszystkie oczekiwania, powinien zajrzeć na stronę https://www.multicomfort.pl/. Tam opisany jest przykładowy model. Na podstawie tej informacji oraz przygotowanego audytu okaże się, że nazwa nowoczesny dom energooszczędny nie jest przypadkowa.

Jak wygląda projekt?

Oczywiście, zanim w pełni zaczniemy cieszyć się z takiego domu, najpierw musi być przygotowany odpowiedni projekt. Powinno się w nim zawrzeć wszelkie zasady oraz punkty związane z tworzeniem poszczególnych elementów.

Ważna jest kwestia dotycząca termoizolacji. Jak mówią polskie przepisy budowlane tzw. współczynnik przenikani ciepła nie może przekraczać pewnej niskiej wartości. Wtedy nie ma obaw, że wystąpią mostki termiczne, a cały obiekt będzie nieszczelny.

Kształt, orientacja i wielkie okna

Co ciekawe, domy energooszczędne nie są skomplikowanymi konstrukcjami. Gdy na nie spojrzymy, naszym oczom ukażą się proste, zwarte bryły z płaskimi dachami. Nic dziwnego. Balkony, załamania, wykusze itp. elementy wpływają przecież niekorzystnie na właściwości termoizolacyjne.

Nie bez znaczenia jest również orientacja budynku względem stron świata. Jak udowadnia pewna profesjonalna firma na wspomnianej stronie https://www.multicomfort.pl/, dom zadowoli klientów, jeżeli będzie miał sporo przeszkleń. Jednak ważne jest, aby okna były duże i znajdowały się po stronie południowej. Dlaczego? Wówczas zyski ciepła będą większe niż straty. Krótko mówiąc, budynek będzie lepiej i szybciej ogrzany przez promienie słoneczne.