Czy opłaca się inwestować pożyczone pieniądze?

Co zrobić w sytuacji, gdy mamy okazję na dobrą inwestycję, a brak nam własnych środków? Czy warto skorzystać z pożyczki? To pytanie niejednokrotnie zadaje sobie wiele osób. Żeby na nie odpowiedzieć, należy przeanalizować, czy inwestycja na pewno jest korzystna. Jak?

Kiedy warto zainwestować pożyczone pieniądze?

Brak własnej gotówki nie powinien być przeszkodą w podjęciu decyzji o inwestycji, co do której mamy pewność, że przyniesie planowane zyski. W sytuacji, gdy nasz pomysł na zarobienie pieniędzy za jakiś czas będzie przeterminowany i nieaktualny, należy zastanowić się, czy pożyczenie pieniędzy nie uczyni go mniej korzystnym. Jeżeli spłata pożyczki wraz z odsetkami i wszystkimi dodatkowymi kosztami będzie znacznie mniejsza od spodziewanych zysków, warto poszukać pożyczki.

Na jakie inwestycje pożyczać pieniądze?

Przede wszystkim na takie, które przynoszą szybki zysk. Zakup towaru w korzystnej cenie ze zniżką, czy rabatem sprzętów i maszyn produkcyjnych, które pozwolą na działalność przynoszącą dochody przez dłuższy czas. Na co najczęściej pożyczamy pieniądze…? Zazwyczaj środki przeznaczane są na konsumpcję, czy remont mieszkania. Zdecydowanie bardziej opłacalne jest przeznaczenie pożyczki na zapewnienie dochodu w przyszłości. Dlatego w przypadku zatoru płatniczego w firmie lepiej zaciągnąć zobowiązanie, niż stracić klientów, czy płacić kary za opóźnione płatności w urzędzie skarbowym. Daje to czas na skuteczne ściągnięcie należności od wierzycieli i odzyskanie płynności finansowej. Jest to korzystne, gdyż prowizje, odsetki i procenty od pożyczki można wliczyć w koszty prowadzonej działalności gospodarczej. Kredyty firmowe to dobre rozwiązanie również dla niewielkich i rozkręcających się firm, jak twierdzą eksperci z ratkomat.pl.

Gdzie po pożyczkę na inwestycję?

Najlepszym rozwiązaniem jest kredyt kupiecki. Jednak młody przedsiębiorca może mieć problem z uzyskaniem środków w banku. Znacznie szybciej otrzyma je w parabanku. Mniejsze wymagania formalne znacznie zwiększają szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Najważniejsze jest, by odpowiednio dobrać sposób spłaty do możliwości pożyczkobiorcy. Elastyczne raty miesięczne pozwolą na sprawne działanie firmy, nie obciążając jej nadmiernie.