Czyszczenie wykładzin – co warto wiedzieć?

Czyszczenie wykładzin – co warto wiedzieć?

Wykładziny dywanowe mają wiele zalet, więc powszechnie stosuje się je w domach prywatnych oraz w firmach. Trzeba jednak pamiętać, że intensywna eksploatacja wykładziny sprawia, że staje się ona brudna i wydziela niezbyt przyjemny zapach. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie czyszczenie wykładziny.

Jak często czyścić wykładzinę?

Zadbana, czysta wykładzina nie tylko upiększa pomieszczenie, ale też wpływa na zdrowie użytkowników pomieszczeń. Podczas codziennego użytkowania na wykładzinie gromadzi się kurz, włosy, alergeny i wiele innych substancji. Wiele z nich wbija się głęboko w wykładzinę.Dlaczego tak istotne jest regularne Czyszczenie wykładziny? Najważniejszą czynnością jest odkurzanie wykładziny. Częstotliwość odkurzania zależy od intensywności użytkowania wykładziny. Im intensywniejsze, tym częściej trzeba odkurzać, nawet codziennie. Drugim ważnym zabiegiem jest gruntowne czyszczenie przynajmniej raz w roku. Zwykle jest to pranie na mokro lub na sucho.

Dlaczego tak ważne jest częste odkurzanie?

Odkurzanie jest podstawową czynnością podczas czyszczenia wykładziny. Regularne i częste odkurzanie pozwala usunąć większość substancji, które gromadzą się na wykładzinie podczas normalnego użytkowania. Kurz, drobiny błota, piasku i innych substancji, które są na butach, różne alergeny, włosy, to wszystko zostanie usunięte podczas odkurzania.Usuwanie tych cząsteczek jest ważne nie tylko ze względów estetycznych. Mają one spory wpływ na trwałość wykładziny. Wciskane w nią zabrudzenia podczas chodzenia sprawiają, że poszczególne włókna osłabiają się i niszczą, a to prowadzi do szybszego zużywania się wykładziny.

Pranie na mokro czy na sucho?

Przynajmniej raz w roku wykładzinę należy dokładnie wyprać. Najlepiej zlecić tę czynność specjalistycznej firmie, która ma odpowiedni sprzęt. Firmy proponują pranie na mokro lub na sucho. Czyszczenie na sucho jest zawsze mniej skuteczne niż na mokro, ponieważ preparaty nie działają aż tak dogłębnie. Metoda ta sprawdza się najlepiej, gdy wykładziny nie są bardzo brudne. Zaletą jest możliwość szybkiego korzystania z wykładziny.Metoda na mokro pozwala usunąć wszystkie zanieczyszczenia z wykładziny. Wykorzystuje się tu także specjalne preparaty, które dodatkowo usuwają np. grzyby pleśniowe czy inne alergeny. Czyszczenie wykładziny na mokro warto przeprowadzać przynajmniej raz w roku.