Najlepsze aparaty ortodontyczne dla dorosłych

Zdrowe, białe i perfekcyjnie ułożone zęby to marzenie, które można spełnić za pomocą odpowiednio dobranego aparatu ortodontycznego. Według szacunków ortodontów korekcji zgryzu wymaga niemal 60% społeczeństwa. Perfekcyjny uśmiech jest w dzisiejszym świecie bardzo ważny, dlatego współczesna medycyna oferuje wiele rozwiązań pozwalających poprawić naturę.

Dostępne w klinikach przedstawionych na stronie tourmedica.pl nowoczesne aparaty pozwalają na leczenie wad zgryzu u osób w każdym wieku.

Aparaty stałe – skuteczne leczenie wad zgryzu

Podstawową metodą leczenia wad zgryzu jest stosowanie aparatu ortodontycznego. Modele stałe przeznaczone są dla osób dorosłych, które przeszły szczegółową kontrolę stomatologiczną i mają wyleczone wszystkie zęby. Najpopularniejsze są aparaty ligaturowe, które zbudowane są z wykonanych z metali łuków, pierścieni, zamków oraz z gumowych ligatur. Zamki naklejane są na zęby za pomocą kleju, a ich rozmieszczenie zależy od ortodonty, który kieruje się modelem szczęki pacjenta wykonanym w tzw. masie wyciskowej. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Aparaty ortodontyczne – kiedy się je stosuje i jakie są ich rodzaje?„.

Klasyczne metalowe aparaty ortodontyczne są bardzo widoczne, dlatego osobom, którym zależy na estetycznym wyglądzie, polecane są aparaty kosmetyczne. Są one tak samo skuteczne jak metalowe, ale ich zamki wykonane są z porcelany w kolorze zębów. Na rynku są również modele kompozytowo-ceramiczne i szafirowe, których zamki są przezroczyste. Aparaty ligaturowe wymagają okresowych wizyt u ortodonty w celu wymiany gumek i korekcji. Osoby uczulone na nikiel mogą stosować aparaty wykonane z tytanu lub stali pokrytych złotem. Do wyboru są też aparaty lingwalne, których zamki znajdują się z tyłu zębów. Wprawdzie nie widać ich na pierwszy rzut oka, ale bardziej niż aparaty klasyczne utrudniają one mówienie i higienę jamy ustnej.

Aparaty stałe samoligaturujące

Aparaty samoligaturujące nie posiadają gumek, ponieważ łuk jest w nich połączony z zamkiem specjalnymi klapkami. Modele te pozwalają na ograniczenie wizyt kontrolnych. Ich zaletą jest również to, że z mniejszą siłą działają na zęby, dzięki czemu korekcje są mniej bolesne, a leczenie trwa krócej.