Grzybica pochwy – jak ją rozpoznać i leczyć?

Grzybica pochwy jest bardzo uciążliwą przypadłością, która może przytrafić się każdej kobiecie. Przyczyną dolegliwości jest grzyb Candidia, który naturalne bytuje w ludzkim organizmie i w sprzyjających warunkach powoduje infekcje. Chorobę może rozpoznać wyłącznie lekarz na podstawie objawów lub badania rozmazu wydzieliny pochwowej. W leczeniu stosowane są preparaty przeciwgrzybicze stosowane miejscowo lub doustnie. Zalecane jest również przyjmowanie specjalnych probiotyków ginekologicznych.

Objawy kandydozy

Pierwszym objawem, jaki daje grzybica pochwy, jest niezwykle uporczywy świąd pochwy. Towarzyszą mu serowate, żółtawe lub białe upławy. Charakterystyczne jest pojawienie się nieprzyjemnego zapachu z pochwy oraz bólu i pieczenia podczas stosunku. Zarówno pochwa, jak i srom są podrażnione i zaczerwienione. Grzybica objawia się również dysurią, czyli pieczeniem lub bólem podczas oddawania moczu. Objawy te nie muszą wskazywać bezpośrednio na kandydozę, ponieważ podobnie manifestuje się rzęsistkowica oraz bakteryjne zakażenie pochwy, dlatego zawsze konieczna jest wizyta u lekarza.

Jak leczy się grzybicę pochwy?

Leczenie grzybicy pochwy może trwać od kilku do kilkunastu dni. Lekarz może też zdecydować się na terapię jednodniową za pomocą dużej dawki leku. Leki, które stosuje się w leczeniu grzybicy, to nystatyna oraz preparaty z grupy azoli. Mogą mieć postać dopochwowych globulek, tabletek, żeli lub kremów. Pomocniczo należy zewnętrznie stosować maści i żele przeciwgrzybicze. Przy częstych nawrotach kandydozy lub szczególnie nasilonych objawach konieczne jest przyjmowanie leków doustnych. Terapii nie wolno przerywać po ustąpieniu objawów.

Bardzo ważne w leczeniu kandydozy jest przyjmowanie probiotyków ginekologicznych, które uzupełniają ekosystem pochwy o dobroczynne bakterie z rodzaju Lacobacillus. Należy także pamiętać o odpowiedniej higienie i unikaniu czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania, czyli stosowania wspólnych ręczników, wizyt na basenie czy w saunie. U mężczyzn grzybica przebiega bezobjawowo, więc przy nawracających problemach konieczne jest przebadanie partnera. Zobacz również „Kandydoza, czyli grzybicze zapalenie pochwy – jak leczyć?.