Czym jest syndrom widzenia komputerowego?

Syndrom widzenia komputerowego to szereg problemów związanych z narządem wzroku, jakie powstają w wyniku nadmiernego korzystania z komputera. Nieprzyjemne objawy częstej pracy z bliży to np.: zmęczenie, zaczerwienienie czy suchość oczu, niewyraźne widzenie, bóle głowy.

Syndrom widzenia komputerowego – na czym polega?

Wady wzroku, takie jak: astygmatyzm, daleko- i krótkowzroczność czy prezbiopia, to powszechne problemy z narządem wzroku. Na gorszą jakość widzenia na wpływ wiele czynników, od uwarunkowań genetycznych, po złe oświetlenie czy częste korzystanie z komputera. Nadmierna praca z bliży, prowadzi do występowania syndromu widzenia komputerowego (Computer Vision Syndrome). Jest to zespół objawów, które pojawiają się na skutek długotrwałego wpatrywania się w ekrany urządzeń cyfrowych, takich jak: laptopy, telefony komórkowe czy tablety.

Objawy syndromu widzenia komputerowego

Aby prawidłowo zdiagnozować występowanie syndromu widzenia komputerowego należy udać się do okulisty. Na przypadłość mogą jednak wskazywać takie objawy jak: zaczerwienienie, podrażnienie, suchość oraz uczucie zmęczenia oczu a także ból głowy, szyi, karku. Syndrom widzenia komputerowego objawia się też częstym mruganiem, niewyraźnym i rozmytym widzeniem.

Syndrom widzenia komputerowego – jak zapobiegać?

Na wystąpienie przypadłości najbardziej narażone są osoby, które na co dzień pracują przy komputerze. W przypadkach, gdy nie ma możliwości ograniczenia czasu spędzanego przed ekranem, należy pamiętać o regularnych przerwach. Wystarczy na kilka minut odwrócić wzrok od monitora i swobodnie pomrugać. W profilaktyce syndromu widzenia komputerowego należy również zadbać o stanowisko pracy. Ekran komputera powinien być oddalony, przynajmniej 40 cm od oczu, a siedzisko ma być wygodne i bezpieczne dla pleców i kręgosłupa. Pomieszczenie w którym się pracuje musi być dobrze oświetlone, a ekran komputera nie może być ustawiony na tle okna.

Syndrom widzenia komputerowego – jak łagodzić objawy?

Uczucie zmęczenia, suchość oraz pieczenie oczu łagodzą delikatne krople nawilżające, które można kupić w każdej aptece. Nowoczesne soczewki kontaktowe, wykonane z lekkich, gazoprzepuszczalnych materiałów również skutecznie zmniejszają dyskomfort związany z długotrwałą pracą przed ekranem monitora. Należy jednak pamiętać, że najbardziej odpowiedni rodzaj soczewek i kropli do oczu, dobierze okulista.