Bieganie w zimie – zasady dotyczące ubioru

Dlaczego tak dużo osób biega zimową porą? Nie jest to przypadkowe. Warto wiedzieć, że treningi w tym okresie roku kalendarzowego mają bardzo duże znaczenie dla zbudowania właściwej formy, która zaprocentuje potem na zawodach. Aby jednak bieganie było rzeczywiście efektywne, trzeba zdecydować się na odpowiednie elementy garderoby. Jakie są najważniejsze zasady dotyczące ubioru?

Osłona całego ciała

Niektórzy skupiają się tylko na osłonie pewnych elementów naszego ciała. Jest to błędne podejście do tematu. Pamiętajcie, aby skoncentrować się na całym naszym ciele – od góry do dołu. Warto osłonić między innymi czoło czy uszy. Nie macie zamiaru zakładać czapki? W takim razie zdecydujcie się na opaski. Pamiętajcie, aby stawiać też na odzież termoaktywną. Najgorszym wyborem jest bawełna. Dlaczego? Trzeba podkreślić, że to materiał, który szybko pochłania oraz zatrzymuje wilgoć. Elementy garderoby tego typu przyklejają się do ciała, co też powoduje spory dyskomfort. Bawełna przyczynia się do powstawania bolesnych otarć, a także odparzeń. Niestety, łatwiej jest też zachorować… Dużo lepszym wyborem jest odzież z materiałów syntetycznych, które przepuszczają powietrze. Elementy termoaktywne posiadają zdolność do odprowadzania potu, a także pary wodnej. Odzież tego typu pozwala również w dłuższym wymiarze czasowym zachować ciepło. Nie bez znaczenia jest fakt, że elementy z tej grupy eliminują brzydkie zapachy. Pamiętajcie zatem o osłonie całego ciała i wyborze odpowiednich rzeczy.

Stosujcie zasadę 10 stopni

O czym mówi zasada 10 stopni? Warto tutaj zwrócić uwagę na kilka aspektów. Jest ona często stosowana przez biegaczy. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – po prostu sprawdza się w praktyce. Najważniejsze jest to, aby ubierać się tak, jakby na dworze było po prostu 10 stopni więcej niż wskazuje na to w tym momencie termometr. Pamiętajcie bowiem, że po rozgrzewce i przebiegnięciu pierwszych kilkudziesięciu metrów będzie Wam już cieplej. Trening podnosi bowiem temperaturę. Dzięki temu nie odczuwamy tak zimna, jak na przykład osoby, które w tym momencie spokojnie idą do pracy lub czekają bez większego ruchu na przystanku itp. Jeśli ubierzecie się zbyt grubo, to szybko będziecie odczuwać spory dyskomfort. Wtedy trening nie będzie w ogóle efektywny.

Dlaczego warto ubierać się na cebulkę?

To kolejna cenna zasada. Pamiętajcie, że lepiej zamiast jednej grubej warstwy zastosować bowiem kilka cięższych, które będzie można dodawać albo ściągać w zależności od odczuwanej temperatury.

Artykuł powstał przy współpracy z ekspertami Nessi – producentem damskiej i męskiej odzieży sportowej do biegania.